blog_img1

Zeynep Şen Özdemir'in Mektubu

Ah Lola...
O yemyeşil çayırların arasında koşturan kuzularımı nasıl özledim bir bilsen...
Burada hiç kuzu yok, yemyeşil çayırlar da... Ağaçsız, bomboş tepelere bakmak yoruyor beni.

Ve burada sen yoksun Lola, bir ağacın köklerini andıran kahverengi gözlerin de yok...

Kasabamızda kalmayı öyle çok isterdim ki. Ama istasyon şefi Antonio’nun o baskılarıyla kendimi bir trenin altına atıvermem işten bile değildi. Seni böyle bir üzüntüyle bırakamazdım, benden utanç duymanı istemedim.
Burada trenler hiç boş geçmiyor Lola. İnsanlar sürekli seyahat ediyor. Sen de ne çok isterdin dünyayı gezmeyi değil mi? Bir gün olacak Lola, inanıyorum.
Hani bir keresinde küçük bir kız annesinden gizlice trenden inmişti. Bir sonraki tren gelene kadar istasyonda onunla oturmuştun. Küçük kıza Kırlangıç’ın şarkısını öğretmiştin. Gözlerindeki o ışık, senin ne sevecen bir anne olacağını göstermişti bana... O gün nereden bilirdim, yalnızca başkalarının çocuklarına annelik edebileceğini.

Ah benim sevgili Lola’m...
Sen, bence dünyanın en iyi annesisin...
Buradaki evime hiç alışamadım. Kasabadaki evimiz gibi değil... Ne bahçesinde şakayıklar var ne de filbahri çiçekleri. Kuşlar bile trenin geçişinden korkmasalar, ötmeyi akıllarına getirmiyorlar.
Burada her şeyi özledim, ama en çok seni özledim Lola...
En çok seni...

Yine de gelme Lola.
Bazı yollar yalnız yürünür bilirsin. Biz bir dağın zirvesine, farklı yollardan gitmek zorundayız. Ve ben o yolda kolayı seçtim Lola.
Başkalarının önceden yürüdüğü yolu takip ettim. Kaçtım senden. Sahranın ortasında bir cennet olan evimizden, susuzluğuma coşkun bir çağlayan olan senden...
Bu yalçın dağın zirvesine giden o sarp kayalıkları, uçurumları sana bıraktım. Ben senin sandığın gibi iyi bir adam değilim. Korkağın tekiyim.
O küçük kasaba dev bir ağız gibi Lola, yalnızca fısır fısır sesler çıkarıyor ve güzel olan her şeyi yutuyor. Beni daha fazla içine çekmesine izin veremezdim. Ama seni de yanıma alamayacak kadar güçsüzdüm.
Burada tren seslerinden, sevdiğim her şeyden, senden uzakta; bir keşiş gibi içime bakıyorum. Kabullenmem gerekenleri bir bir dizdim önüme. Hepsini sindirmek için.
Lise öğretmenimiz Asya’da çok ünlü olan bir kuşun efsanesinden söz etmişti yıllar önce. Simurg efsanesi. Efsaneye göre bu kuş öleceğini anladığında kupkuru bir ağacın dalında kendine bir yuva kurarmış. Güneş o yuvanın kuru dallarıyla birlikte yuvayı da yakarmış. Simurg yanar ve küllerinden doğarmış. Ben de buraya kül olamasam da yanmaya geldim Lola.
Hasretinle yanmaya, gerçeğin o kor alevlerinde tutuşmaya geldim.
Bir gün sana geleceğim Lola, yanmış ve tutuşmuş olarak...

Sana gelme dediğim için kırılma bana. Belki şimdi çıkıp gelsem yanına, hiçbir şey olmamış, ben hiç gitmemişim gibi davranırsın. Kahvaltıdan sonra başbaşa kahvelerimizi yudumlarken, onca zaman neler yaptığımı sormazsın, komşumuz Nancy ve kızlarının bahçede nasıl koşuşturduğunu anlatırsın. Ya da alışverişe gittiğin gün, gördüğün sarı yün kazağın ne kadar pahalı olduğundan...
Oysa şimdi Lola, derin bir kuyu gibi sessizliğe büründün. Bu yaşadıklarımızın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışıyorsun belki de. Seni onca severken, nasıl bir başına bırakabildim? Bunun yanıtını ben de veremiyorum inan bana.
Lola, Lolacığım...
Sen ki isminle müsemma, ürkek bir kuşsun. Lola, diye seslenirken sana, içimde kuşlar cıvıldıyor. Tüm dünya coşkuyla dans ediyor etrafında. Öyle güzelsin ki, sana her baktığımda yaşamak hissiyle dolup taşıyorum.
Tüm bunları söyleyip de, nasıl senden uzakta olduğuma ben de inanamıyorum. Senin uzağında, suya hasret balık gibi kavrulsam da, yanına dönmeye cesaretim yok sevgilim. Senin denizinde yitip gitmekten, görünmeyen girdaplarında boğulmaktan çıldırasıya korkuyorum.
Ama yine de, geleceğim Lola.
Sadece karşında duracak cesarete erişecek zamana ihtiyacım var.
Bekle beni güzel kadın, bekle...

-Senin Mike’n-
(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir