Zamanın Sırrı: Sabır

Tarih boyunca nerdeyse bütün filozof ve bilim insanlarının cevabını aradığı, Augustinus'un “Bunu bana kimse sormasa bile biliyorum, ama biri sorarsa nasıl açıklayacağımı bilmiyorum.” dediği zaman kavramının bir sırrı vardır: sabır. Bu sır onun ölçülebilirliğini manevi anlamda durdurur. Zaman hesaplanandan daha uzun sürer. Birini veya bir işi beklerken zamanın geçmek bilmemesi gibi... Bekleyen için vakit çok yavaş geçer. Beklemek, zamanın sırrı olarak nitelediğim sabır kavramını en doğru şekilde anlatan kelimedir. Çünkü bekleyebilmek ancak zamanın sırrına ermekle yani sabırla olur. Sabır, telaş göstermeden beklemektir. Güzelliklere varmak için sabırla beklemek gerekir. Hazret Şeyh Edebâli'nin dediği gibi "Sabretmesini bil, vaktinden önce çiçek açmaz."

Sabır tüm zorlukları kolaylaştıran yoldur. Fakat önce cesaret edip yola ayak basmak daha sonra yolu her türlü engele rağmen yürümek gerekir. Emek vermeden hasıl olanın değeri olmaz. "Çalınan her kapı açılsaydı, ümidin, sabrın ve isteğin derecesi anlaşılmazdı." der Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmi. Zorlukları aşmadan meydana gelenin kıymetinin anlaşılmayacağını söyler. Öyledir ki bir işi yaparken ne kadar uğraşır, ne kadar fazla yorulursak o işin sonucunu o büyüklükte bir heyecanla bekleriz. Kafa yorduğumuz bir şeyin sonunda mutluluğumuz da üzüntümüz de gerçek ve içten olur. “Sabrın sonu selamettir.”, “Sabreden derviş muradına ermiş.” gibi atasözlerimiz beklemeyi bilmenin, bir işi yaparken acele etmemenin hayırlı olduğunu ve sabreden kişinin amacına ulaşacağını ifade eder.

Acele işe ise şeytanın karışacağını dile getiren atasözümüz de duruma diğer açıdan bakarak aynı fikri destekler. Üzerinde durup düşünmemiz, anlam derinliğini idrak etmemiz gereken sabır ifadesi insanlara maddi ve manevi bir hidayet rehberi olan İslam'ın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'de de, "Şu halde, güzel bir sabır göstererek sabret.« (Meâric Suresi 5. ayet), "Rabbinin rızasına ermek için sabret."(Müddesir Suresi 7. ayet), "Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir." (Bakara Suresi 153. ayet) ayetleri gibi birçok ayette geçer. Sabrın ahlakın bir parçası olduğunu ve ahlakın da inancın bir parçası olduğunu anlamak sabrın önemini anlamaya ışık tutar niteliktedir.

Sabır anlayan için büyük bir nimettir. İnsana sakin bir hayat sunar. Sabırlı insan daima sevilir ve örnek alınır. Hem kendine hem diğer insanlara faydası dokunur. Hayatı olması gerektiği hızda yaşar. Her şeyin bir zamanının olduğunu bilerek hareket eder. Kısacası sabır insanı şekillendirir.
(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Kırgızistan Hatıraları (Gönül Gurber Ele Düşse)

Tarih boyunca nerdeyse bütün filozof ve bilim insanlarının cevabını aradığı, Augustinus'un “Bunu ban...

Tamir Kutusu

Tarih boyunca nerdeyse bütün filozof ve bilim insanlarının cevabını aradığı, Augustinus'un “Bunu ban...

Aşk Yolunda Bir Gönül Eri: Yunus Emre Hazretleri - 2

Tarih boyunca nerdeyse bütün filozof ve bilim insanlarının cevabını aradığı, Augustinus'un “Bunu ban...