Sıradaki içerik:

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kurucusu: Mehmet Emin Resulzâde

e
sv

Zaman Yönetimi

avatar

Kübra Agiş

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Zaman yönetimi konusunda çoğumuz şikayetçiyizdir. Yapmak istediğimiz o kadar çok şey var ki onları yapmaya yetecek zamanımız yok diye düşünürüz. Oysa ki işin aslına baktığımızda zaman yönetimi konusunda eksikliklerimizin olduğunu görürüz. Yani zamanımızı verimli kullanmadığımızın farkına varırız. Peki bu eksikliklerimizi nasıl giderebiliriz?

Tabii ki zamanımızı verimli bir şekilde kullanılarak yani zamanı yöneterek. Peki zamanımızı nasıl yöneteceğiz, onu nasıl verimli bir şekilde kullanacağız?

AMAÇ OLUŞTURMAK: Amaç oluşturma insanı harekete geçiren bir güçtür. Amacı olmayan insan vaktin kıymetini bilemez, zamanı öldürerek günleri geçirir durur. Eskiler amaç oluşturma konusunda “boş vakit sorunu hayatın hedefsiz amaçsız olmasından kaynaklanır” derlerdi.

PLAN YAPMAK: Amaçlarımızın olması tek başına yeterli değildir. Amacınızı gerçekleştirmek için bir plana ihtiyacınız var. Plan yaparken uygulanabilir ve gerçekçi olmasına dikkat edin. Aksi halde kendinizi yıpratırsınız.

ARALIKLI ÇALIŞIN: Hedeflediğiniz ve planladığınız işlerinizi birden yapmak yerine onu belli zaman aralıkları ile bölerek bitirmeye çalışın. Yapılan araştırmalar aralıklı çalışmanın kalıcı ve verimli olduğunu ortaya koymuştur.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN: Yapmak istediklerinizi daha bir iştahla yapabilmek ve zamanınızı verimli kullanmak için kendinizi ara ara ödüllendirin. Örneğin İşinizi zamanında yetiştirebildiyseniz kendinize bir sinema biletini ödül olarak verebilirsiniz ya da başka sevdiğiniz bir şey varsa ödül olarak kullanabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA TUZAĞINA DÜŞMEYİN: Maalesef zamanımızın çoğu sosyal medyada heba olmakta. Sosyal medyayı ölçülü kullanın. Sosyal medyanın sizi yönetmesine izin vermeyin siz onu yönetin. Programınızda günün belli bir bölümünü sosyal medyaya ayırın, bu saatler dışında bırakın bir kenarda dursun.

Unutmayın! En önemlisi bir amacınızın hedefinizin olmasıdır. Amacı olan insan boş durmaz, çalışır ve ona göre vaktini ayarlar, verimli bir şekilde kullanır. Amacınız yoksa bir an önce amaç oluşturmaya çalışın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.