Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 4

e
sv

Yıldızlar

avatar

Haşim Can Eti

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Gökte yıldızlar neden görünmez? Şehrin müsaade ettiği kadarıyla gördüğümde gökyüzünü, fakat öylesine değil, tüm varlığımla görmek için baktığımda ona, kendime bu soruyu sorarım. Yıldızlar nerededir?

İlkokul öğretmenim kazımıştı bu soruyu beynime. Kirlilikten söz etmişti, ışık kirliliğinden. Her sokak lambası yıldızları biraz daha silikleştirir demişti. Onlar oradadır ama siz görmezsiniz.

Bir zaman sonra “Hakikat gökteki yıldızlar gibidir.” sözü çalındı kulağıma. “Karanlık ne kadar kesif olursa olsun onu delen yıldızlar vardır.”

Şimdi soruyorum kendime, ve sorunuz kendinize. Yıldızlarınız nerededir? Kafanızı kaldırsanız görebilecek misiniz semalarınızda, yoksa yollara düşmeye mi mahkumsunuz yol gösterenlerinizi bulmak için? Yoksa yıldızlarınızı ışık kirliliğine mi sakladınız? Sanki hiç sabah olmayacakmış gibi ve sanki hiç güneş doğmayacakmış gibi, sanki yıldızlar bize hiç yetmeyecekmiş gibi fenerler mi yaktık gönüllerimizde? Sorunuz, kul yapımı lambalardan aydınlık mı umuyorsunuz kalplerinizde? Yoksa göremeyince güneşi, söndü mü sandınız? Geri mi getirecektiniz aydınlığı üç beş kulun birkaç mumuyla?

Itirafta esenlik vardır, yaptık bu hatayı. Yetinemeyip yıldızlarla, bir fenere de biz bağlandık. “Bu aydınlatır benim hanemi!” dedik, yanıldık. Renk renk ampulleri döşedik de gönül evlerimize, karanlığı dahi kararttık. Bugün yıldızlar ancak bizden uzaklardadır. Yıldızlar, yaratılanın fenerlerinde değil, yaratanın gecesindedir. Gündüz, siyah gecelerde parlayan yıldızlardan hatırlanandır. Aydınlığı hakikat hatırlatır, hatırlayınız.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.