Yeşil Vilayet

Yaşadığı şehre sevdalı insanlar vardır, birde sevdalı insanların yaşadığı şehirler. Öyle bir şehir düşünün ki bütün şehirleri birleştiren ama bir benzeri daha olmayan tarihi güzellikleriyle ve Osmanlı’nın bıraktığı zengin mirasıyla gözlerinizi kamaştıran doyumsuz bir efsane.

Öyle kocaman caddeler, lüks apartmanlar, son model arabalar, dışı süslü içi çürük şeyler beklemeyin eski Bursa’da. Aksine; birbirine bitişik evleri sanki insanlarının birbirine bağlılığını, cömertliğini ve misafirperverliğini anlatır bize. Büyüklü küçüklü evlerin hemen hemen her sokağında bir uçtan bir uca gerilmiş Bursaspor bayraklarını görürsünüz. Simitçisinden esnafına, öğrencisinden hocasına herkeste Bursaspor sevdasıyla karşılaşabileceğiniz, kentini ve takımını sahiplenen insanlar vardır sokaklarında. Herkesin her an bu noktada buluşabileceği yeşil beyaz bir tutkudur Bursasporlu olmak.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması, köklü tarihini en kısa şekilde özetlerken çok kubbeli, alçak tavanlı bir mimariye sahip olan Ulu Camisi, üzerindeki motifleriyle güneş sisteminin keşfedildiği bilinen ve kâinatın sembolleri olduğuna inanılan daha birçok gizeme sahip 610 yıllık bir minbere sahiptir.



Bursa, Uludağ’ın koynunda uyanır her sabah. Bir simitçinin mahzun sesiyle sokaklar gerinir, uyanır derin uykusundan. Kıtlama içilen demli bir çayın huzuru hiçbir şeye değişilmez, o sabahın kör saatlerinde. Çayla simidin dostluğu sofraların ağır misafiri İskender’i bile kıskandırır. Sabahın o ilk ışıklarını her zaman mağrur bakışlarla selamlar Uludağ.  Yine batışını da mahzun bir edayla. Kimse bilmez bu hırçın ruhlu, uysal dağın insanlardan neler beklediğini…



Sözün özüdür Bursa… Miş’li geçmiş zamanlardan şimdiki zamanlara çekilen şekilsiz bir kalıptır. Asaletinin heykeli dikilmiştir körpe yüreklerimize. Kalpler onunla atmaktadır günün her saatinde. Gönül tahtında fermanlar ve hükümler onundur. Güvercinlerin kanadında yemyeşil bir benektir. Bursa hayatın ta kendisidir. Bursa Tanpınar’dır, yüreklere yazılan bir şiirdir.

Bursa Tanpınar’la vücut bulur. O ziyadeleştirir bizim noksan yazımızı;

“Bu hayalde uyur Bursa her gece,
Her şafak onunla uyanır, güler
Gümüş aydınlıkta serviler, güller
Serin hülyasıyla çeşmelerinin.
Başındayım sanki bir mucizenin,
Su sesi ve kanat şakırtısından
Billur bir avize Bursa’da zaman”
(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Bu Dünya İçin Değerliyim

Yaşadığı şehre sevdalı insanlar vardır, birde sevdalı insanların yaşadığı şehirler. Öyle bir şehir d...

Tekliften Önce Tanım

Yaşadığı şehre sevdalı insanlar vardır, birde sevdalı insanların yaşadığı şehirler. Öyle bir şehir d...

Yalnız O Karışır

Yaşadığı şehre sevdalı insanlar vardır, birde sevdalı insanların yaşadığı şehirler. Öyle bir şehir d...