Sıradaki içerik:

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Kurucusu: Mehmet Emin Resulzâde

e
sv

Yazarlarla Söyleşi / Tuğçe Sarıtaş

avatar

Hasna Para

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Nasıl gidiyor?

Hayat dört nala koşuyor , ben de oturdum çayımı yudumluyorum. Bir gün onu yakalayacağım.

Şu sıralar ne okuyorsun?

İki gün önce Victor Frankl ‘in İnsanın Anlam Arayışı kitabını bitirdim. Tek kelime ile muhteşemdi. Kendisi ile bizzat tanışmayı çok isterdim. Ufkunun genişliği , eserinde temas ettiği noktalar ve yaşanmışlıklar ile sürükleyici ve derinden etkileyici bir eser. Şu an elimde Erich Fromm ‘un Sevme Sanatı var , psikoloji ile yola devam 

Öykü mü roman mı?

Sanırım öykü. Roman çok zaman alıyor ve ben sonuna varamadan pes edebiliyorum .

Şair mi şiir mi?

Şiir. Herkes şair olamaz ama herkes bir yerlerde bir vakit bir şiir yazabilir.

Kalem mi klavye mi?

Kalem. Sanal Alem her ne kadar çoğu zaman daha kolayımıza gelse de kalem tutmayı tercih ederim. Bazen yolda yada dışarıdayken tabiri caizse kelimeler aniden fırlayıp dökülüveriyor avuçlarıma, böyle zamanlarda telefonumun not defterine hemen zapt ediyorum. Ama tercihim kalemi satırlarla buluşturmaktır.

Öfke mi daha güçlü bir duygu yoksa sevgi mi?

Sevgi diyebilmek isterdim. Aslında bir değişim olacaksa sevgi ile olacak onu da bilirim , ona da inanırım. Ama sevgi bir taraftan da çok naif , çok zarif .. bir yumruk darbesine yenilmez belki ama bir hayal kırıklığına ölür , öfke ise daha haşindir, ölüme bile kafa tutar. En zor günlerimde öfkem beni ayağa kaldırdı belki de bundandır. Bilmiyorum.

“Düzen” hakkında ne söylemek istersin?

Düzene karşı değilim ama koyun yada kuzu olmak da bana göre değil , dağlara kafa tutmak ruhumda var. Olması gerekene varamadı daha ülkemiz, radikal söylemler, sorgusuz tarafgirlik, alayına eleştiriler ve memnuniyetsizlik, vasat yola evrildiği zaman her şey çok daha başka çok daha güzel olacak diye düşünüyorum ve umuyorum.

Takıntıların var mıdır?

Takıntılarım yok , aksine her şeyi çok da fazla kafaya takmayı sevmem. Ama yanlış anlaşılmaktan hiç hoşlanmam ve kendimi doğru ifade edene kadar o meseleyi kapatmam.

Ne biriktiriyorsun?

İlim, sevgi , kitap.. okumayı seviyorum. Sevgi biriktiriyorum gönlü güzel miniklerin, ailemin , dostlarımın, büyüklerimin sevgisini.. birde kitap  kendi kütüphanemi oluşturmaya çalışıyorum, torunlarımın torunlarına miras bırakacağım 

Birilerine selam göndersen?

Sevgili Cahit Zarifoğlu’ na , Halil Kantarcı ağabeye , Fethi Gemuhluoğlu üstadıma ve bilge kral Aliya İzzetbegoviç ‘e selam olsun.. şühedaya selam olsun .. Ashab-ı Kiram ‘a selam olsun..

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.