Yazarlarla Söyleşi / Hamide Akkaya

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Nasıl gidiyor?
Geleceğini biliyorum-inanıyorum

Şu sıralar ne okuyorsun?
Üç tane kitap okuyorum. İstanbul’un Gizli Tarihi, Mor Salkımlı Ev ve Türkiye’nin Toplumsal Yapısı.

Öykü mü roman mı?
Öykülere hiç yönelmedim. Hep romanı tercih ettim ve sanırım hep onu tercih edeceğim. Her şeyin daha detaylı, betimlemelerin daha derin olanının romanda olduğunu düşündüğüm için böyle sanırım.

Şair mi şiir mi?
Bir zamanlar şairdi Necip Fazıl özellikle, bir ara şiirdi ruhuma dokunan her türlüsü, şimdilerde ikisi birden.

Kalem mi klavye mi?
Klavye. Bu cevabı verdiğim için çok şaşırıyorum kendime ama klavye başında daha rahat hissediyorum yazarken kendimi. İlham teknoloji aracılığıyla geliyor bana ve bu çok şaşırtıcı bence  bu durum tez yazım aşamasında oluştu bende, alışkanlık oldu o vesileyle ve bir daha kaleme dönmedim.

Öfke mi daha güçlü bir duygu yoksa sevgi mi?
İnsan o an neyi yaşıyorsa güçlü olan odur. Yaşadıkça, hissettikçe insanın kendisi güçlendirir duygularını. Hangisini beslediğimize bağlı güçleri yani. Güçlendirmemiz gereken sevgi olmalı diyerek öfkemizi azaltıp zayıflatmalıyız onu. Çünkü sevgi yeşertir öfke soldurur.

“Düzen” hakkında ne söylemek istersin?
Düzen derken bile içimin derinliklerindeki her türlü düzene karşı olan isyanı hissettim (ilahi düzen hariç tabi) insan olmanın bedellerinden biri de bir düzen içinde yaşamak. Yaşamak adına asiliğimi törpülüyorum ben de. Düzeni sevmiyorum ama ona saygı duyuyorum yani. Gerçi bazen, saygıyı hak ediyor mu acaba diye düşünmüyor da değilim. Ama burada düzene çok da yüklenmenin ona haksızlık olacağını da düşünüyorum. Çünkü düzeni düzen yapan -bozuk ya da sağlam- onu inşa edenlerdir. (hepimiz yani) temeline ve detaylarına inersem söylenecek çok şey var ama kısacası “ben bu düzenin insanı değilim ama içinde yaşıyorum” diyerek isyanımı -saygımı tekrarlayayım.

Takıntıların var mıdır?
İllaki vardır. Şu an aklıma gelen bir şey olmasa da.

Ne biriktiriyorsun?
Kalem, kitap ve gül. Gülleri dalından koparmıyorum ama yere düşenler olduğunda onları alıp saklıyorum.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir