Sıradaki içerik:

Bahardı Sevdanın Adı

e
sv

Yazarlarla Söyleşi / Durmuş Ali Ertaş

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Nasıl gidiyor?

Modern hayatın kendine beni çekmesi  ile kendi planlarım, yönelişlerim arasında hayat su misali gelip geçiyor. Hayatımdaki  sayfaları temiz kılmak ve o sayfalara güzel bir şeyler yazmak için çaba gösteren bir kul olarak gidiyor şükürler olsun.

Şu sıralar ne okuyorsun?

Şu sıralar  ‘’İsmail Hakkı Uzunçarşılı’nın Osmanlı Tarihi’’ adlı kitabı üzerinde araştırmalar yapıyor ve ‘’Taha Kılınç’ın Yeryüzü Mektupları Şam Kitabı ve Ortadoğu’dan Notlar’’ adlı eserleri okuyorum. Aslında aynı zaman diliminde tek bir kitap okumamaya gayret gösteririm. Neyi öğrenmek ve okumak istiyorsam o yöne dair kitapları birleştirerek okurum. Böylece geniş bir yelpaze ile öğrenmiş oluyorum.

Öykü mü roman mı?

Bu aslında zor bir soru. Birbirine benzer ve farklı yönleri var lakin keskin çizgilerle ayırmak iki türe de saygısızlık olur. Çünkü yazarı okumak ile öykü veya romanı okumak arasında ince bir çizgi var. Genelde öykü ve romanda anlatılanlar ile yazar iç içe geçmiştir. Zaten de böyle olması gerekiyor. Yazar dışarıdan seyretmemeli, içinde olmalıdır. O zaman biz kendimize şu soruyu soralım edebi tür mü okumayı seviyoruz yoksa anlatılanları mı?

Şair mi şiir mi?

Şiiri seçerdim. Çünkü şairi okumak şiiri okumaktan daha zor bir şeydir. Şairi okumak, onun hayatını , yaşayışını, fikirlerini ve benzeri unsurları bilmenizi gerektirir ama bir şiiri tanımasanız bile o sizinle samimi duygular içerisinde olacaktır. Çünkü şiirin tabiatında bu var.  Yeni bir dünyanın kapısını aralamak, yeni okyanuslara ise yelken…

Kalem mi klavye mi?

Hissiyat kurduğum canlı veya cansız varlıklar benim için değerlidir lakin samimiyet kurabildiklerim ile daha içten bir halim olur. Bu kişilik olarak en sevdiğim özelliklerimden bir tanesi. O yüzden kalem.

Öfke mi daha güçlü bir duygu yoksa sevgi mi?

Kapital duygulara kapılmadan hayatı bilmek, olmak ve kılmak gerek. Hem insanın tabiatında hem dinimiz İslam’ın tabiatında öfkeye yer yoktur. Bu gelenek ve göreneklerimize hatta atasözlerimize yansımıştır. O yüzden her daim sevginin tarafında olmaya gayret ediyor ve inşallah başarabiliyorumdur.

“Düzen” hakkında ne söylemek istersin?

Düzenden çok insanın iç dünyası ile ilgili bir şeyler söylemek isterim. Uzun yıllardır tartıştığımız  mesele bu maalesef. Düzenin, insana medeniyeti inşa edeceğinden söz ediliyor öyle anlaşılıyor ama tam tersi insan, içinde bir umman barındırır çünkü gönlü vardır. Kendine ait öz değerleri ile bir düzen oluşturur. Kısacası insan, iç dünyasını düzene koysa, benliğini hatırlasa dünya düzene girecektir . Buna inanıyorum.

Takıntıların var mıdır?

İlki kitaplarımı başkaları ile paylaşamamak. Arkadaşlarım çoğu zaman kitaplarımı okuyup geri getireceklerini söylerler lakin yine de onlarla paylaşamam. Bu isteklerine devam ettikleri taktirde onlara istedikleri kitabı alır ve hediye ederim 😊  Diğeri ise kalem. Lise yıllarımda kur farkı ve gümrük vergilerinden dolayı Hong Kong ve Tokyo’dan birçok kez kalem siparişi verdiğim olmuştur. 😊

Hiç unutmuyorum bir keresinde yine bir kalem siparişi verdim. Kalemim geldi ve içinden bir mektup çıktı. Çok şaşırdım. Daha önce böyle bir olay ile karşılaşmamıştım. Mektubu açtım, iki metin vardı. Biri İngilizce diğeri ise Japonca yazılmış fakat İngilizce’ye hakim olmadığım ve Japonca bilmediğim için pek bir anlam veremedim. Sonra bir şekilde Türkçe’ye çevirip okudum. Unutamayacağım mükemmel bir söz yazıyordu.

‘’İki arkadaş kalem ve kelime. Onlar, kalbin tercümanıdırlar. Unutma! Ne yazmak istiyorsan onları dinle eminim sana söylemek istedikleri birçok şey var. Yeter ki seslerini duymak iste.’’

Ne biriktiriyorsun?

İlk olarak kulluk bilincini fikriyatımda, düşüncemde, eylemlerimde, sözlerimde kısacası hayatın sirayet ettiği her yerde o bilinç hazinesini  biriktirmeye çalışıyorum. Zaten o bilinci biriktirdikten sonra biriktirmek istediğin diğer şeyler arkasından geliyor.  Diğer yönden dost hanemde güzel insanları biriktirmek ayrı bir mutluluk ve kıvanç benim için.

Birilerine selam göndersen?

Bu fakiri, gönlüne alan herkese selam olsun 😊

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Tubakitabevi enes2 sene önce
 • Hocam diline yüreğine emeğine sağlık….

 • Kamil Çohadar2 sene önce
 • Çok keyifli bir söyleşi 👍