Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Yapamadıklarımız

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Teknoloji çağında yaşamamıza rağmen, hatta iyiliği, güzelliği emreden dinin mensupları olarak, sanki cilalı taş devrinde yaşıyoruz da iletişim kurmakta zorlanıyoruz biz insanlar.

Günden güne birbirimizden kopuyoruz, birbirimizden nefret eder hale geliyoruz. Enâniyet, kibir, gurur gibi terimleri vazgeçilmezimiz yapıyoruz halbuki tarihimize baktığımız zaman, ne elde edilmiş ise birlik ve beraberlik içerisinde kuvvetli manevi bağlarımızla elde edilmiştir. Oysa bizim şuan yaptığımız tarihteki’nin  tam tersi benim var onun olmasın, ben giderim o gidemesin, ben yaparım o yapamaz. Peki bu davranış biçimi bize ne kazandırabilir ki? Kocaman hiç bir şey!  Bizler, bölüşürsek tok oluruz bölünürsek yok oluruz diyen ecdadın soyundan geliyoruz. Bunların ana kaynağı aslında birazda öfke kontrolümüzü iyi ayarlayamıyoruz. Birazcık öfkelendiğimiz, kızdığımız kimseden hemen soğuyup, bir daha hiç hüsnü zan besleyemiyoruz. Benim bir tavsiyem olacak; eşler, kardeşler, arkadaşlar, dostlar.. Gününü, gecesini beraber geçirmek zorunda olan herkes sinirlendiklerinde, öfkelendiklerinde birbirlerine seslerini yükselttiklerinde, bir söz versin herkes karşılıklı uygulamak üzere; ‘o anda bireyler hemen birbirinin elini tutup, göz teması yaparak tartışmaya devam eder iseler emin olunuz ki olumlu ve ılımlı sonuç çıkar ortaya’ çok zor değil inanın saçma değil. Bizler bu eylemi gerçekleştirirken elimiz ve gözümüzle pozitif bir enerji vermiş olacağız aksini düşünmüyorum bile çünkü eylemi yapmaktaki niyet sakinleşmek olacak. Aksi halde, şeytan oyununu yapmaya, aramıza nifak sokmaya, en yakınımızı en yabancı yapmaya devam edecek. Gelin bu oyunu bozalım, diyelim ki hep beraber;

Dünyayı iyilik kurtaracak
İyilik bizleri, mutlu yapacak
Mutluluk bizi daldan, dala koyacak
Sonunda kazanan insanlık olacak.

Abdulhamit Çağdaş

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.