Yağmurlar Islanmasın

Gecenin misafirleri gök kubbenin çalarken kapısını o da inip kalkan göz kapaklarıyla cebelleşiyordu. Uykusuzluktan şekva ederken yan odadan gelen cızırtılı seslerle zaten gelmeyen uykusu adı sanı bilinmeyen illere, bozbulanık sellere karışıp gitmişti.

Bir doktora görünseydi belki birkaç kutu ilaç ve terapi ile geçip gidecekti bu kronik hastalık. Fakat doktor ona sorsaydı ‘‘Neden?’’ diye, muhtemelen şu cevabı verecekti:

- Yıllar geçip giderken benim bir türlü içinden geçemediğim yıllarım var.
- Kapağına bakıp aldanıp, tozlu raflarda mesken tutmuş kitaplarım… Ve o kitaplarda bakışlarımı değdirdiğim satırlara kalbimi değdirememenin hüznü var üzerimde.
- Yazıya aktarılamamış, masallara taş çıkaracak nice hikayeler sakladım sinemde. Kalemi ne zaman elime alsam, mürekkebi kurudu hatıraların, tükendi sözcükler mazinin girdabında, ince bir sızı kaldı bembeyaz sayfada.

Kendi kendine olan konuşmasını tamamlayınca, sükutu davet etti sahneye. Derin bir iç çekiş, kaçamak bakışlar… Doktor ‘‘Neden?’’ diye sormadı, hasta da yanıt vermedi. Perde burada kapandı. Cızırtı yeniden başladı. Anlaşılan bu ses yan odadan değil, iç odadan geliyordu. Çekiç, örs ve üzengiyi atlayarak dışarıya yankı yapıyor; nöronlarını inim inim inletiyordu. Allah’tan bunun çözümünü biliyordu. Oldukça kolay ve pratikti onun için. İç sesinin bastırmak için, dış dünyaya ses vermek… Üstelik yalnız da değildi. Karanlığın örtemediği dostları vardı. Nağmeler bestelemişti çocukken, tekerlemeler hıfzetmişti bilmeden, bu günlere: ‘‘Ay dede, ay dede! Yolculuğun nereye?’’

Sesinin rengi değişti sonra, mana iklimi hüzne boyandı, iki dudağının arasından çıkan sözcükler mıh gibi çakıldı gecenin kalbine.

‘‘Ağlama ağlama ağlama
Göz yaşın yanmasın
Ağlama ağlama ağlama
Yağmurlar ıslanmasın.’’

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yanlıştan Doğan Yanlış

Gecenin misafirleri gök kubbenin çalarken kapısını o da inip kalkan göz kapaklarıyl...

Sekiz

Gecenin misafirleri gök kubbenin çalarken kapısını o da inip kalkan göz kapaklarıyl...

Asil

Gecenin misafirleri gök kubbenin çalarken kapısını o da inip kalkan göz kapaklarıyl...