Veysel Çelikdemir ile Kum Sanatı Üzerine Söyleştik

Merhaba Veysel Bey. Kum sanatı nedir?

Kum sanatı, ışıklı bir masa üzerine kumla ahenkli müzikler eşliğinde yapılan sanattır.Siz kum sanatıyla ilgilenmeye nasıl başladınız?

Kum sanatıyla üniversite okuduğum dönemde karşılaşmıştım ilk olarak. Daha ilk görüşte çok ilgimi çeken bir sanattı. Aradan geçen zaman içinde bir gün İstanbul'un fethi kum sanatıyla anlatılsa nasıl olur diye bir fikir oluştu. Bu heyecanla kum sanatının ilk aşamaları başlamış oldu.Ülkemizde kum sanatı öğretimine yönelik yeterli çalışmalar mevcut mu? Kum sanatı öğrenmek isteyen okurlarımız ne yapmalı?

Ülkemizde henüz eğitim veren bir kurum yok. Merakı olanların şimdilik kendilerinin çabalamalarından başka çare yok maalesef.Hangi kompozisyon konularıyla çalışmalar yapıyorsunuz?

Resim sonsuz bir dünyadır aslında. Hayal gücünüzdür sınırı. Kum sanatı ile her konuyla alakalı çalışma yapmak mümkün. Hayalini kurduğumuz her şeyi resmetmek mümkün kum sanatı da bu hayalleri hızlı bir şekilde görmemizi sağlar. Yağlı boyada yada sulu boyada olduğu gibi saatler süren çalışmaları daha kısa sürede görebilmemizi mümkün kılar. Tabi tek farkla; kalıcı değildir.15 Temmuz anma programları için düzenlenen etkinliklerde siz de çalışmanızla yer aldınız. Bu programların kıymetine binaen duygu ve düşüncelerinizi öğrenmek isteriz.

15 temmuz bir destandır desem abartmış olmam herhalde. Ülkemizin birlik ve beraberliğine, kardeşliğine kastedenlerin önünde dimdik duran bir halkın onurlu mücadelesidir ve bunu da en güzel şekilde başarmıştır. Geride 251 şehit ve birçok gazi bırakarak.. O gece şiirlere, şarkılara, filmlere, belgesellere ve kitaplara konu oldu. Bana düşen sanatımla bu konuyu anlatmaktı. Bende üzerimi düşen görevi en güzel şekliyle yapmaya çalıştım.Yakın zamanda gerçekleşmesi planlanan başka projeleriniz var mı?

Birçok kurumla müşterek çalışmalarımız yurtiçinde ve yurtdışında devam ediyor.

 

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Hasan Nihat Sütçü ile Söyleşi

Merhaba Veysel Bey. Kum sanatı nedir? Kum sanatı, ışıklı bir masa üzerine kumla ahenkli mü...

Şeyda Sultan Duru ile Söyleşi

Merhaba Veysel Bey. Kum sanatı nedir? Kum sanatı, ışıklı bir masa üzerine kumla ahenkli mü...

Salih Uyan ile Söyleşi

Merhaba Veysel Bey. Kum sanatı nedir? Kum sanatı, ışıklı bir masa üzerine kumla ahenkli mü...