Türkiye’nin Annesi: Semiha Yıldırım

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Siyaset dünyasının önemli aktörlerinin hayatlarına baktığımızda başarılarının ardında kahraman eşlerinin olduğunu açık olarak görüyoruz. Burada her başarılı erkeğin diye başlayan o basmakalıp klişe sözü tekrar etmek istemiyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun yıllardır yürüttüğü politik mücadelesinde yanında bir anıt gibi duran Emine Erdoğan’ın olağanüstü desteğini görmemek mümkün değil. Yine merhum Erbakan’ın eşi Nermin Hanım’ın fedakârlıklarını bilmeyen yoktur. Erbakan Hoca’nın zorlu süreçlerinde hep yanında duran fırtınalı zamanlarda sakin bir liman gibi duran Nermin Hanımın hayatında almasını bilenler için sayısız örneklik güzellik vardır. Nermin Hanım edeb timsali olmuş mücadelenin içinde davaya layık bir mücahidenin nasıl olması gerektiğini net şekilde göstermiştir. Yıllar önce liderlerin eşleriyle çıktıkları televizyon programındaki müeddeb hali hala gözlerimin önündedir. Mekânları cennet olsun.

Tabi ki eşleriyle imtihan olan liderler de olmuştur. Bunlardan birisi merhum Turgut Özal’dır. Semra Hanımın aykırılıklarına tahammül etmesi çıkardığı krizlere sabır göstermesi merhumu evliya katına yükseltmiştir. Yakın tarih anlatılarına baktığımızda bu hususta sayısız örnekle karşılaşırız ama ANAP’ın bakanlarından Ekrem Pakdemirli’nin anlattığı şu hatıra durumu özetler niteliktedir:

“Semra Hanım, Özal’a çok iyi bakıyordu. Özellikle hasta olduğu dönemde Turgut Ağabeye çok iyi baktı. Zamanla etrafında çok insan toplanmasından dolayı başı biraz sersemlemiş olabilir. Bazı kadınlar yanına geliyordu. ‘Efendim siz bugün çok yoruldunuz’ deyip ayaklarını yıkıyor, sonra da kuruluyordu. Böyle olunca tabii Semra Hanım da bu durumdan etkilendi. Sonra bazı programlara katıldı. Orda ona ‘Sesiniz güzel’ dendi. Bir mikrofon uzattılar, başladı şarkı söylemeye, tabii bu durum Özal’a biraz zarar verdi. Biz Turgut Ağabeye bu durum üzerine biraz yüklendik. Ağabey dedik ‘Siz Bülent Ulusu’nun veya Süleyman Demirel’in karısının çıkıp şarkı söylediğini gördünüz mü?’ Bu sözlerimiz üzerine rahmetli, gözleri dolarak ‘Karısına söz geçiremeyen tek erkek ben miyim?’ dedi.”

Semra Hanım’ın Turgut Özal’ı zor durumda bırakan canından bıktıran onlarca hikâyesini bizzat şahitlerden dinledim. Evet, imtihan olan eşler de var dünyadayken helaline cennet huzuru veren saliha eşler de.

Son yıllarda gazeteci refleksiyle takip ettiğim siyasetçi eşlerinden en dikkatimi çeken isimlerden birisi Binali Yıldırım Beyefendinin eşi Semiha Yıldırım Hanımefendi. Osmanlı kadını tabirini bütün asaletiyle üzerinde taşıyan Semiha Hanım ağzı dualı alnı secdeli annelerimizin irfanının bütün güzelliğini Türkiye’ye göstermeye devam ediyor. Yüzünde memleketimizin bütün acıları gözlerinin içinde yarınların umutları açıkça görülüyor. Makamla sınanan nice insan gördük görüyoruz. Eşinin üst düzey makamları arttıkça tevazusu bu denli artan çok az kişi vardır.

Mesleğinin öğretmen olmasından gerek Semiha Hanım öğretmeye devam ediyor. Öğrenmesini bilenler için her halinden çıkarılacak sayısız dersler var. Hayâ dersinden hayatta geçemeyenlerin onu anlaması elbette mümkün değil. Ama gönlü güzele alışkın Anadolu insanı onu iyi anlıyor onu iyi tanıyor. Varsın aşağılık kompleksiyle içinin çirkinliğiyle tanımlama yapanlar ne yaparsa yapsın. Semiha Yıldırım bir aynadır. Anadolu büyüklüğündeki o aynada herkes kendini görür. Bu milletin evlatları o aynada şefkat ve merhamet abidesi bir anne görmektedir.

Yetimlerin öksüzlerin acıları evsiz yurtsuz mültecilerin kederlerini dindirecek koca bir yürek taşımaktadır Semiha Hanım. Nasıl ki Semra Hanım’ın hataları yıllar sonra unutulmamışsa Semiha Yıldırımın örnek ve öncü hali hayâyla örülmüş hayatı ebediyyen anılacak insanlar kendisini saygıyla yâd edecektir.

Semiha Yıldırım’ı her gördüğümde aklıma Erdem Bayazıt’ın şu şiiri düşer:

‘Kadınlar bilirim ülkeme ait Yürekleri Akdeniz gibi geniş, soluğu Afrika gibi sıcak​
Göğüsleri Çukurova gibi münbit
Dağ gibi otururlar evlerinde
Limanlar gemileri nasıl beklerse
Öyle beklerler erkeklerini
Yaslandın mı çınar gibidir onlar sardın mı umut gibi.’’

Semiha Hanıma saygılarımı sunuyorum. Kendisini Türkiye’nin annesi olarak görüyor bir evladı olarak çok seviyorum. O hepimizin önünde bir rehber gibi durmaya, nasıl duruş sahibi olunacağını göstermeye devam ediyor. Güzel gönlü huzur dolsun Ömrü uzun olsun İnşallah…

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir