Türkiye Uzay Ajansı

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak çalışacak uzay ajansı kuruldu.

Uzay denince akla ilk gelen ülke Amerika. ABD’nin Ay’a gitmediği, fotoğraf karelerinin bir stüdyoda çekildiği iddia edildi ve bir ara çok gündem olmuştu. Hakikatlerin ortaya çıkması, bu alanın batı tekelinden çıkması ile gerçekleşecek ve bize gösterdikleri çoğu şeyin yanlış olduğunu düşünen kesimin; “kandırılıyor muyuz?” sorusuna karşın aydınlanmasını beraberinde getirmesini sağlayacaktır. Peki biz uzay çalışmalarında hangi noktadayız?  Youtube’dan uzaylı videosu izlemek en büyük hobimiz iken artık ülkemizde bir Uzay Ajansının kurulduğundan bahsediyoruz.. Gerçi bizim ilk Milli arabamız vardı, Aselsan’ın ürettiği ilk cep telefonumuz vardı, vardı da vardı. Her nedense hepsinin üretimi durdu biz onları dışarıdan almaya başladık. Siz yapamazsınız, biz yapıp size satalım dediler.

Nato tatbikatında gemimizi vurup askerlerimizi şehit ettiler, daha sonra da özür mahiyetinde bize ucuza silah sattılar. Neyse konuyu dağıtmayalım..

Uzay Ajansımız henüz yeni kuruldu. Sabır ve istikrar ile iyi yerlere geleceği ümidindeyiz. Bu tür çalışmalar zaman alır ve ince eleyip sık dokuyarak sonuca varılır. En önemli sorunlarımızdan biri de Uzay Ajansı’nda çalışacak eleman sayımız çok az. Yeterli sayıya, hatta daha fazlasına ulaşmak öncelikli hedeflerimiz arasında olmalı. ABD, Avrupa ülkeleri, Rusya, Çin, Japonya ve Hindistan gibi ülkelerle iş birliği halinde çalışarak yeterli düzeye ulaşacaktır.

Unutmadan, geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleşen tren kazasında hayatını kaybeden Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak Uzay Ajansımız için önemli bir insandı. Uzay Ajansı kuruldu, Berahitdin bey kaza (!) sonucu vefat etti.. Aselsan mühendisleri de önemli çalışmalara imza atarken kaza, intihar (!) gibi sebeplerle vefat ediyordu..

Ne olursa olsun bu alanları kimsenin tekeline bırakmamalıyız. Müslümanların Dünya ilminde de geçmişte oldukça başarılı olduğu bilinmektedir.  Araştırmacı olmamız,bize dayatılanlara itibar etmememiz gerekir. Kur’an ışığında hayatımız boyunca kainatı araştırmalı, kainatı ilk ayette buyrulduğu gibi “oku” ‘malıyız.

Gayret bizden, Tevfik Allah’tan (c.c)

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir