Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Sultan 2. Ahmed

avatar

Kübra Seydioğlu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Bugün 2. Ahmed’in vefatının yıl dönümü. Bu amaçla bizde onu tanımak ve saygı değer ruhuna hürmet için kendisi hakkında bilgi vermek istedik.

Ulu imparatorluk olan Osmanlı İmparatorluğu 2.Ahmed’i 21. Osmanlı padişahı olarak karşıladı. Atası Sultan Birinci İbrahim olan 2. Ahmed orta derecede bir tahsil ile tahta çıkma meziyetini göstererek adını tarihe yazdırdı. Sultan Ahmed, divan toplantılarına hasta olsa bile katılıp devletine özen göstermesi ile akıllara kazınan bir padişah oldu. Kendisi ilim ve meziyetlerini İmparatorluğa aktarmadan çekinmedi. Zaman zaman kıyafet değiştirip halkın arasında dolaştığı bilinen 2. Ahmed, döneminde ona yardımcı olan sadrazamlarının da etkisiyle büyük işler başardı. İslamiyet’e hizmet hususunda derin bir mesuliyet hissi içinde hareket ederdi. Tahta çıktığı zaman söylediği; “Ben saltanata talip değildim. Allah-ü Teala fazl-ı kereminden bu aciz kuluna nasip eyledi. Bu nimetin şükrünü eda edemem.” şeklinde sözleri onun nasıl manevi bir mesuliyetle devlet reisliğini kabul ettiğini anlatmakta ve milletine hizmet duygusunun derinliğini göstermektedir.

Sultan 2.Ahmed, Hat sanatında ustaydı. Yazı yazma kabiliyeti çok üstün olan Sultan Ahmed, birçok Kuran-ı Kerim yazmıştır ayrıca başka kitapları da yazarak çoğaltmıştır. Şairlere ve şiire de düşkündü. 3 yıl 7 ay 14 gün saltanat sürdükten sonra, yakalandığı Siroz hastalığından kurtulamayarak 1695 günü Edirne’de vefat etti. Cenazesi İstanbul’a getirilerek Kanuni Sultan Süleyman Türbesine defnedildi.

Fazlından kopup yazıya işlemiş o güzel şiirinden bir örnek ile konuyu sonlandırıyoruz.

GAZEL

Kaşların ya’sınadidim olayın kurban ana,
Hışm ile dilber didi lâyık mı ol kurban ana.

Sîne sahrasında ektim çün muhabbet tohmını,
Dembedem yağdursa ta’n mı gözlerim bârân ana.

Hey kıyamet gönlüme sorma hisâbın zülfünün
Elli bin yıldan uzundur bu şeb-i hicran ana.

Zülf-I nakkaşı suya bir rtakş ider ki reşk ider
Mânî-i Çin yazduğu nakş-ı nigâristan ana.

Canlar oda atmasun yazuktur ol seyyada deyin
Yüzin acun kim ola can ü gönül hayran ana.

Ahmed içtin çevrini çekmez dir imiş müddeî,
Ol  seni candan sever yaraşmaz ol bühtan ana.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.