Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Şubat Şehadet Ayıdır

avatar

Ebru Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Bilakis onlar diridirler, fakat siz hissedemezsiniz. (Bakara, 154.)  

ŞEYH ŞAMİL(4 Şubat 1871)

17 Şubat 1871 günü Şeyh Şamil’in arzusu üzere Şeyh Ahmedürrıfai davet edilmişti. Odada sadece oğlu Muhammed Kâmil ile bu muhterem insan vardı. Şeyh Ahmedürrıfai “veda vaktinin” geldiğini anlamıştı. Devamlı Kelime-i Şehadet getiriyordu. Şeyh Şamil de şehadet parmağını kaldırarak şehadet kelimesini tekrarlıyordu. İşte bu şekilde akşam ezanına 15 dakika kala şehadet kelimesini söyleye söyleye Şeyh Şamil vefat etti, ruhunu Rahman’a teslim etti.

Şeyh Şamil’in cenaze namazı Mescid-i Nebevi ‘de, yani Peygamber Efendimizin de (sav) medfun bulunduğu mescitte muazzam bir cemaatin iştirakiyle kılındı. Kafkasların bu şanlı mücahidi, Ehl-i Beyte, yani Peygamber Efendimizin ailesine mensup zevat-ı kiramın ve pek çok

Sahabenin bulunduğu Cennetü-l Baki’de, Ehl-i Beyt’in hemen yakınına defnedildi.

74 yaşında Rahmet-i Rahman’a kavuşan bu İslam kahramanının mücadelesi zayi olmadı. Onun yaktığı istiklal meşalesi yıllar sonra yeniden, bu defa söndürülemeyecek bir şekilde alevlendi. Dudayev, Basayev gibi kahramanlar çıktı. Çeçenistan’da Rus ordularıyla mücadeleye giriştiler ve sonunda zaferi kazandılar.

Şeyh Şamil’in Kafkaslar ‘da diktiği istiklal ve hürriyet filizi gür bir ağaç olmuş, etrafa dal budak salmıştı. Aradan yıllar geçmiş olsa da müminler onu sevgiyle, muhabbetle yâd etmeye devam ediyordu.

Allah şehadetini kabul eylesin.

İSKİLİPLİ ATIF HOCA(4 Şubat 1926)

“ZALİMLERLE ELBET MAHŞERDE HESAPLAŞACAĞIZ “

Ömrünü rızayı ilahi dairesinde yaşayan müderris İskilipli Atıf Hoca, inandığı davadan bir an bile geri durmamıştır. Osmanlı’yı parçalamak isteyen Batılı ve Türkiye’deki avenelerinin baskısına boyun eğmemiş ve avazı çıktığı kadar Hakk’ı, hakikati savunmuştur.

Anadolu’da vatanı müdafaa için harekete geçen millete karşı fetva hazırlayan İngilizlerin karşısında duran dava adamı Atıf Hoca, iftiraya uğramış ve sürgün edilmiştir.

Daha sonra da 1925’te çıkan şapka kanununa muhalif olduğu bahanesiyle İstiklal Mahkemeleri tarafından idama mahkûm edilmiştir ve Hakk’a yürümüştür. Allah’tan (c.c), İskilip Atıf Hoca’ya ve millete zulüm eden şeytanın uşaklarından hesabını sormasını niyaz ediyoruz.

Allah şehadetini kabul eylesin.

HASAN EL-BENNA(12 Şubat 1949)

“Ümitsizliğe düşmeyin, çünkü ümitsizlik Müslüman ahlakından değildir.”

Hasan el-Benna, Şubat 1949’da hükümetin göz yumduğu bir suikast sonucunda Kahire’de şehit edildi.

Müslüman milletlerin İslam ekseninde birleşmeleri, İslami değer ve hukuk sisteminin esas alınması, toplumun ahlaki zaaflarının giderilmesi, Batı taklitçiliğiyle iç bölünme ve kavgaların bırakılması davasını kendinden sonraki nesillere emanet bıraktı.

Allah şehadetini kabul eylesin.

MALCOLM X (21 Şubat 1965)

Yıllar sonra kavuştuğu İslam sadasını milyonlara haykırmak için çıktığı yolculukta şehadete erişti şanlı Malcolm X. Direnişe ve davasına tutkuyla bağlanmış bir İslam eriydi, vazgeçmedi çünkü direnişin adı İslam davası, direnen ise siyahi bir liderdi.

Tarih: 21 Şubat 1965. New York’ta kürsüde. Selam verdi, konuşmaya başladı. Bir anda salon karıştı. Malcolm’ü hedef alan silahtan çıkan kurşun sesleri, semaya kadar yükseldi. Karısı ve kızlarının gözleri önünde şehadete kavuştu.

Allah şehadetini kabul eylesin.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.