Sözün Şehveti Yakar Hatibi

Susmanın konuşmaktan daha değerli olduğu zamanlardan susmanın suç sayıldığı zamanlara geldik. Muhakkak ki bu kaide her vaka için geçerli değil fakat genel olarak durum bundan ibaret. Haber bültenlerinde ya da gazete sayfalarında bir olay hakkında malumat sahibi olup onu aile meclisinde, arkadaş ortamında tartışmak yok artık. Twitter bir numaralı haber kaynağımız.

Twitter’daki gündemi kaçırdığımızda kendimizi çağın gerisinde kalmış gibi hisseder olduk. Sırf gündemi takip etmek için Twitter hesabı açanlar var aramızda! Hashtag olan bir konu hakkında anında bir yorumda bulunma ihtiyacı hissediyoruz. İster binlerce takipçisi olan bir kullanıcı olalım ister üç beş kişiye hitap edelim, durum değişmiyor. Sözün şehvetine kapılmışız bir kere.

Olayın enini boyunu ölçmeden attığımız her tweet rast gele sıkılmış bir kurşun gibi. Nereye varacağı, kimi yaralayacağı belli olmuyor. Ellerimiz temiz olsa da dillerimizden kan damlıyor. Her konu hakkında, mevzu sıcaklığını korurken bilgi sahibi olmamız ve o hususta mutlaka bir şeyler söylememiz isteniyor. Yapay gündemlerin kurbanı oluyoruz. Kendi gündemini oluşturmak, ne olursa olsun o gündemden sapmamak her baba yiğidin harcı değil.

Sözün şehvetine kapılan bir insan için adaletli olmak pek mümkün değil. Velev ki konu adalet olsun. Her yemekte tuzum, her sofrada aşım olsun demek en çok da Müslüman’a yakışmıyor. Susmanın konuşmaktan evla olduğu bir medeniyetin çocuklarıyız. Biz yapay gündemlerin kurbanı olmamalıyız!

Heybemizi, vakarımızı her konuda bir şey söyleme telaşı ile yok ediyoruz. Her gün bir ifşa videosu, o bunu söyledi, şu bunu yazdı şeklinde gerçekleşen karalama kampanyaları ile karşı karşıyayız. Fakat ne yazık ki niyeti bozuk insanların eline bu imkanı biz sunuyoruz. Yapmamız gereken ise basit gibi görünse de nefse zor gelen bir eylem; hakkı söyleyecek kadar konuşup, derinlemesine bilgi sahibi olmadığımız konuda susmak. Sözün şehvetine kapılmadan, fazla beğeni kaygısı ile ayakları yere basmayan fikirler ortaya atmadan, dostu üzmeden, dostu üzmeden, düşmanı güldürmeden konuşabilmek…

İhtiyacımız olan itidal yoludur. Ne yapıp edip bu yolda seyretmeliyiz. Yoksa adil olacağım derken katil oluruz da ruhumuz bile duymaz…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Susmanın konuşmaktan daha değerli olduğu zamanlardan susmanın suç sayıldığı zamanlara geldik....

Boşluk

Susmanın konuşmaktan daha değerli olduğu zamanlardan susmanın suç sayıldığı zamanlara geldik....

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Susmanın konuşmaktan daha değerli olduğu zamanlardan susmanın suç sayıldığı zamanlara geldik....