Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Söyleşi / Genel Yayın Yönetmenimiz: Ahmet Hamdi Köksal

avatar

Dilhâne

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Bir dergi çıkarma düşüncesi nereden oluştu?
Öncelikle merhaba.. Aslında böyle bir düşünce hiç yoktu. Dilhâne ilk olarak internet sitesine yüklenen yazılar halinde yayına başladı. Daha sonra kadro genişledikçe dergi fikri oluşmaya başladı. Maddi açıdan henüz istediğimiz kaynağa ulaşamadığımız için ‘Online Dergi’ olarak yayımlama kararı aldık.
İsmi niçin Dilhâne?
Dilhâne “Gönül Evi” demek. İstedik ki ‘gönül evimizden’ dökülen kelimeler, okurların ‘dilhânelerine’ misafir olsun..

Dilhâne dergisinin gayesi nedir?
Bizler; Yunus Emre’nin (k.s) “Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik.” sözünün peşinde, edebiyat vesilesi ile gönüller yapmaya hevesli kullarız. Dilhâne, bu amaçla ortaya konmuş edebiyat, şiir ve fikir dergisidir. Aylık olarak yayımladığımız online dergimiz ile bu amaca ulaşmak gayesindeyiz.

Dilhâne, diğer dergilerden farklı olarak online olarak yayın hayatına devam ediyor. Bunun faydaları ve zararları var mı? Varsa nelerdir?
Aslında bir çok geri dönüşü oluyor bizlere. Ben sizlere anlatayım, sizler de fayda mı, zarar mı karar verin.. Günümüzde akıllı telefonlar artık bir arkadaş oldu bizim için. Nereye gitsek yanımızda.. Gazeteleri oradan okuyor, ülke gündemini oradan takip ediyoruz. Eğer insanlar akıllı telefonları nimet bilip yararına kullanmak isterse gerçekten bir ‘nimet’. Ama aşırı kullanmanın bağımlılık olduğunu unutmayalım.. Bizler online dergi ile insanların ‘ücretsiz’ olarak rahatça ulaşabilecekleri bir dergi oluşturduk. Dergi satar mı, satmaz mı? düşüncesinden uzakta, her kesime rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir platform oldu Dilhâne. Sosyal medya hesaplarımızla dergi ile ilgili gerekli tüm duyuruları yapıyoruz zaten. Ama dergiyi elinizde görmenin hazzı elbette bir başka. Sayfaları teker teker çevirip yaprakların kokusunu içinize çekmek diye de bir şey var.. Dilhâne Online Dergi olarak hep devam eder mi? Yoksa ileride matbu olarak mı yayımlanmaya başlar, bunun cevabını gelecek günler gösterecek. 🙂 Ama biz de Dilhâne Dergisini matbu olarak elimizde görmek istiyoruz tabi ki..

Dilhâne’nizdeki üç kelimeyi söyleyebilir misiniz?
Yâr – Gönül – Şiir

En sevdiğiniz üç şair?
Şairler hiç sevilmez mi? 🙂 Şair; gönül dünyasını, gönül dünyamıza akıtana denir. İlk 3 gibi bir sıralama yapamayacağım ama şu sıra gündemimde daha yoğun olan iki şair söyleyebilirim. Necip Fazıl Kısakürek ve Erdem Bayazıt..

En sevdiğiniz 3 türkü?
Adımı Dillere Destan Eyledin ve Gönül Dağı Türkülerinin ilk 2’de olacağı kesin, 3. sıraya ise dinlediğimde o an ruhuma işleyen tüm Türküler diyebilirim..

Sizin için çok önem arz eden kitaplar hangileridir desek, neler söylersiniz?
Okuduğumda beni derinden etkileyen ve kulluk gayemin ne olduğunu idrak etmeme vesile olan İbn Âtaullah İskenderî’nin (k.s) “Hikem-i Ataiyye” kitabı ilk sıralarda yer alıyor. Türk milleti olarak tarihimizde bizlere oynanan oyunları net olarak ifade eden Üstâd Necip Fazıl’ın “Son Devrin Din Mazlumları” kitabı da ilk sıralarda yer alır.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Son sözü Üstâd söylemiş 🙂

“Büyük randevu… Bilsem nerede, saat kaçta?
Tabutumun tahtası, bilsem hangi ağaçta?”
Necip Fazıl Kısakürek

Söyleşi: Durmuş Ali Ertaş

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Abdülhamit2 sene önce
 • Ben inanıyorum ki bu kutlu yolda muvaffak olacaksınız kaleminiz hakka hizmet ediyor besbelli Allah daim kılsın yâr ve yardımcınız olsun efenim

  • Dilhâne2 sene önce
  • Amin. Teşekkür ederiz efendim.