Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Sonbahar

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Soğuk bir sonbahar gecesi yazıyorum
Üşüyen üç beş sokak köpeği var dışarıda
Ben penceremden onları izlerken çayımı içiyorum
Onların da içini ısıtan bir şeyler var
Biliyorum

Soğuk bir sonbahar gecesi yazıyorum
İçimde yoğun duygular dolaşıyor sahipsiz
Belki de vardır sahibi ama görmezden geliyorum
Görmezden gelemezsem işim yaş
Biliyorum

Soğuk bir sonbahar gecesi yazıyorum
Yaprakları dökülmüş ağaçların
Umutları etrafa saçılan ben gibi
Ben de bir ağacım
Biliyorum

Soğuk bir sonbahar gecesi yazıyorum
Bacasında dumanlar tüten evler var karşımda
Sonbaharın sessizliğinde sokağa karışan üç beş ses
Onların da sahibi var
Biliyorum

Soğuk bir sonbahar gecesi yazıyorum
Sarı sokak lambası yolunu aydınlatıyor genç adamın
Sevdiğine kavuşmak için sokakta bu soğuk havada
Yoksa ne işi var akıllı bir insanın
Biliyorum

Soğuk bir sonbahar gecesi yazıyorum
Yaprak yaprak dökülmüş hayaller var havada
Şu yapraklarını döken akasyadan mı acaba
Evet evet ondan
Biliyorum

Soğuk bir sonbahar gecesi yazıyorum
Üşüdüm, beni ısıtacak birisi
Sadece bekliyorum onu
Elbet biri gelecek, kurtaracak beni üşümekten
Biliyorum

Furkan Temiz

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.