Sevgili Her Şeyiyle Sevgilidir

Sevgili olan her şeyiyle sevilir o her şeyiyle sevgilidir. Yürüyüşü, gülüşü, görünüşü, oturuşu, sözleri, yapıp ettikleriyle güzeldir. Gittiği yerler, ayaklarını bastığı yerler de güzeldir. Kokladığı güller ayrı bir güzeldir mesela. Onun şehri, onun köyü, onun köylüsü.. Hasılı, onunla olan her şey güzeldir. Onun geçtiği her yer güzeldir. Onun sevdiği her şey güzeldir. Sevgilinin kalbinde olan sevginin bir misli de aşıkta vardır. Sevmek öylesine bir şeydir ki insanın kalbinde yer edip büyüdü mü o kalbi bütünüyle sarar ve artık o kalpte sevgiliden gayrısı kalmaz. Kalbi ondan ve onun sevdiklerinden başkasını tanıyamaz olur. Sevgisi ve her şeyi onunla beraberdir. O artık onunla sever, onunla buğz eder. Bu hâl yoksa eğer bir kimsede, o kimsenin sevgisi henüz hamdır.

Allah’ın sevgili kullarından, Ehlullahtan bir zat şöyle söyler, “ Sevmek sevdiğinin sevdiğini de sevmektir. ”

Mecnun kuduz köpeğe sarıldı sevgiyle kucakladı.

- Mecnun dediler ne yapıyorsun?

O da dedi ki;

- Bu Leyla’nın köyünün köpeğidir. Belki onun gözleri buna değmiştir. Belki elinden birazcık su içmiştir.

Herkesin çekindiği o kuduz köpek muhabbetle sarılıp kucaklanacak kadar sevildi Mecnunca. Sebep? Leyla’nın gözleri onu görmesinden değil, elinden su içtiğinden değil, ihtimalinden sadece. İşte bu gerçekten, gerçek bir sevginin misalidir.

Şu da unutulmamalıdır ki her ne meselede olursa olsun onda gerçek manaya ulaşınca insan, ona “deli” derler ”mecnun ” derler. Halkça ayıplanır. Hakiki manaya ulaşmanın bir alametidir deli lakabı, Mecnun künyesi.

Hicaza gidenler Sevr dağına, Nur dağına çıkarlar. Halbuki o kadar dağ varken neden onların arasında özellikle o dağlar? Cevabı basit; onlar, O(sav) gitti diye giderler. Sevgili Peygamber s.a.v oralara bizzat gittiği, ayak bastığı için giderler. Şüphesiz kalbinde Peygamber sevgisi olanların yapacağı iştir bu. Sevgilinin ayak basmasıyla artık o taş normal sıradan bir taş değil artık. O toprak sıradan bir toprak değil. Sevgilinin olduğu yerdeki hava sıradan bir hava değil. Suyu, aşı, insanları, ağaçları sıradan değil çünkü sevmek bunu gerektirir. Sevgili her şeyiyle sevgilidir.

Say yapılır Safa Merve tepelerinde, gidip gelinir defalarca iki tepenin arasında. Sebebiyse Hacer validemizin(r.a) oğlu İsmail’e (as) su bulma telaşıyla iki tepenin arasında gidip gelmesinden dolayıdır. Allah ve Rasulü emretmiş ki o sevgili kulu Hacer validemizin gittiği yere gidelim, yaptıklarını yapalım. Sevmek öylesine bir şeydir ki sevgilinin sevdiğini sevmekle beraber, sevgilinin sevdiği gibi yaşamaktır da. Sevgiliye sevgili olanların da sevdikleri yere gitmen, yaptıklarını yapman sevgilinin seni sevmesine sebeptir ve sevmek bunu gerektirir. Sevgili her şeyiyle sevgilidir.

Allah Teala Hz. Musa’ya

- “Benim için ne yaptın?” dedi.

- Musa (a.s):

- Yâ Rabbi! Senin için namaz kıldım, oruç tuttum, zekat verdim ve ismini çok zikrettim, dedi.

Allah Teâlâ buyurdu ki:

- “Bunlar kendin içindir. Benim için ne yaptın?”

Musa Nebi sordu:

- “Yâ Rabbi! Senin için olan amel nedir?”

Cenâb-ı Hak;

- “Sevdiğim kulumu, benim için sevdin mi? Sevmediğime benim için buğzettin mi?”

Musa, (a.s) Allah Teâlâ’nın sevdiği amelin, O’nun sevdiklerini sevmek ve sevmediklerine buğzetmek olduğunu anladı.

Demekki, sevgilinin sevdiklerini sevmek ve sevmediklerine buğzetmek, sevginin alametidir. Sevmek onun sevdiklerini sevmek olduğu gibi sevmediklerini de her şeyiyle sevmemektir. Çünkü sevmek bunu gerektirir. Sevgili her şeyiyle sevgilidir.
(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
İsmiyle Müsemma

Sevgili olan her şeyiyle sevilir o her şeyiyle sevgilidir. Yürüyüşü, gülüşü, görünüşü, oturuşu, sözl...

Dinmeyen Acı: Srebrenitsa

Sevgili olan her şeyiyle sevilir o her şeyiyle sevgilidir. Yürüyüşü, gülüşü, görünüşü, oturuşu, sözl...

Allah İçin Sanat ve Necip Fazıl Kısakürek

Sevgili olan her şeyiyle sevilir o her şeyiyle sevgilidir. Yürüyüşü, gülüşü, görünüşü, oturuşu, sözl...