Serviş Dışı

Telaşla asansöre yanaştım. Bekleyen biri vardı. Asansörün müdavimlerinden olduğu hâl ve hareketlerinden belliydi. Selam verip yanına iliştim. Asansör yedinci kattaydı biz ise ikinci… Her katta dura dura gelse de gelmiyordu sanki. Tın tın giden ve ganimet bildiği yolcuları bekleyen minibüs gibiydi. Yedinci kata çıkmam bir hayaldi artık.

Israrla beklemem sonucunda asansöre kavuştum. Evet sonunda bizim kata gelmişti. Heyecandan yanımdaki adama hiç bakmandan direkt asansörün içine daldım. Ve yedinci katın tuşuna bir hedefi on ikiden vurur gibi bastım. Bu hareketimden sonra asansörün içindeki diğer yolcuları fark edebildim. Onlar da bana şaşkın şaşkın bakıyorlardı.

İçlerinden birinin tuşları işaret etmesiyle zaten yedinci katın tuşuna basılı olduğunu anlamıştım.

Bu vakitlerde sadece yedinci kata çıkmak için asansör kullanılsın diye bencilce düşündüm.

Nerden binmiştim bu asansöre?

Giriş kata inmek pişmanlığımı iyice artırmıştı. Bu katta binenlerin de yedinci kata çıkacakları hallerinden belliydi. Muavin edasıyla:

-Buyurun efendim sizi de bırakalım, dedim. Tebessümleriyle gönlümü çiçeklendirdiler.

Asansörün eksi bire inmesi yetişme ihtimalimizi iyice düşürdü. Binen adamın gözleri nasıl da yakaladım sizi diyordu. Üzerine bir de giriş katta inmesi beni çileden çıkarmıştı.

Üst katlara doğru hareket eden asansör üçüncü katta durdu. Tıka basa doluydu. Kapı açıldı. Asansördekilerin delici bakışları bekleyen adamın binmesine engel oldu. Kapının kapanmasıyla herkesin memnuniyeti yüzlerinden belliydi.

Asansör İETT otobüsüne dönmüştü. Bir türlü ilerleyemiyorduk. Mehter takımı gibi iki ileri bir geri gidiyorduk.

Yedinci kata ulaşma çabası içerisinde, altıncı kata geldiğimizde asansörü genel müdür teşrif etti. Uçağa yetişmem lazım giriş kata, dediğinde kimse itiraz edemedi. İri yarı müdürün cüssesi kapıyı tamamen kapatmış, kimse inememişti. Mecburen yedinci kat tuşunu iptal edip girişe bastık.

Kırk yılda bir asansöre bindim yedinci kat hariç tüm katları dolaştım. Aşk ile bir daha yediye bastım. Giriş kat, birinci kat derken asansör ikinci katta durdu. Yine birisi durdurdu sandık ki, asansörün arıza ışığı yanıyordu. Servis dışı…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yanlıştan Doğan Yanlış

Telaşla asansöre yanaştım. Bekleyen biri vardı. Asansörün müdavimlerinden olduğu...

Sekiz

Telaşla asansöre yanaştım. Bekleyen biri vardı. Asansörün müdavimlerinden olduğu...

Asil

Telaşla asansöre yanaştım. Bekleyen biri vardı. Asansörün müdavimlerinden olduğu...