Şemsiye

Metronun içinden geçip gelenleri rengarenk şemsiyeler karşılar. Ne yağmurdan koruyan ne de Güneş'ten... Başınızı kaldırıp bakar ve hızla geçersiniz. Ardından güvenlik el işareti yapar, valizleri x-ray cihazından geçirmeniz için. Telefonu sağ yana, eşyaları bandın üzerine emanet eder; ışınların gölgesinden geçiverirsiniz. "Kalbimden geçenleri okuyan bir cihaz icat ediverseniz yahut gözlerin manalı bakışlarını..." diye geçirirsiniz içinizden. Cihazın içinden geçerken.

Yürüyen merdivenlere bir adım atarsınız. Yukarıdan aşağıya kayıverirsiniz bir anda. Çiçekçinin yanında bulursunuz kendinizi. İki katına çıkmış çorba menüleriyle şaşırır, suya uzanan elinizi geri çekersiniz. İnceden estağfirullah, der ve peronu aramaya koyulursunuz. Otogarın tuhaf mimarisine şöyle bir bakar, selameti için dua edersiniz. Mimar Sinan'ın ruhuna Fatiha okursunuz, içiniz sızlayarak.

Anonslar duyarsınız belli belirsiz, hareket saati gelen otobüsleri uyarır. "Çığırtkanlık yapmak yasaktır." tabelalarını okursunuz, biri sizi zorla kendi peronuna çekmeye çalışırken.

Bir nehir gibi akıp gelen insan selinde, otobüsünüz göz kırpar size. Koltuğunuz sizi bekler, perdeleri sizi özler. Birkaç saatlik misafirliğiniz için can atar. Yalnızlığına deva arar, gönlüne yâranlık edecek bir gönül belki... Bulabilir mi dersiniz? Sanmam. Oturur oturmaz koltuğa, ağırlaşan göz kapakları ile başlar rüya alemi. Siz ona başınız üzerinde yer verirsiniz, o sizi rüyasına dahi almaz. Vefa, camlarda buğulanır ve bir nefeste uçup gider: hoh! Şanslıysa, bir çocuk cama ev çizer, yanına bir çiçek. Belki annesi dokunur çiçeğe, yanağını okşar gibi.

Kolonya kokuları ile uyanırsınız. Telefon konuşmalarına kulak misafiri olmamak işten bile değildir. Nedendir bilinmez, yolculuk esnasında rehberden aramalar başlar, sıra sıra. Uzun yola çıkmaya hüküm giymişliğine çare bulmak ister belki, kim bilir...

Durağa yaklaştıkça içiniz kıpır kıpır olur. Şemsiyeler gelir aklınıza. Renk renk şemsiyeler... Güneş'ten ve yağmurdan korumayan şemsiyeler... Anılar gelir hatrınıza, geçmişten ve gelecekten kurtarmayan... Kalbinize dönüp sorarsınız: son yolculuğuna, hazır mısın?

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yanlıştan Doğan Yanlış

Metronun içinden geçip gelenleri rengarenk şemsiyeler karşılar. Ne yağmurdan koruyan n...

Sekiz

Metronun içinden geçip gelenleri rengarenk şemsiyeler karşılar. Ne yağmurdan koruyan n...

Asil

Metronun içinden geçip gelenleri rengarenk şemsiyeler karşılar. Ne yağmurdan koruyan n...