Osmanlı'yı Yeniden İnşa Ediyoruz!

Sesli Dinle:[audio mp3="http://dilhane.net/wp-content/uploads/2020/04/WhatsApp-Audio-2020-04-19-at-18.56.59-online-audio-converter.com_.mp3"][/audio]Bir ruh arayışındayız... Sürekli yapıyor ve inşa sürecine ilerlemeye çalışıyoruz. Şu zamana kadar yaşadığımız hâdiseler ahlaki bir zemini oluşturmanın inşasına gitmemizi zaruri kılmaktadır. Bizler bir ufuk çizgisinin eşiğinde o eşiği aşmaya çalışıyoruz.


Dünya'ya şöyle bir baktığımızda asırlarca bizi susturmak ve yıldırmak isteyen zihin ve fikir işgalinin tasfiyesinin başladığını görürüz. İşte bu tasfiyeden sonra ümmetin ufki duruşunun önemi azımsanamayacak ehemmiyete sahiptir. Epistemolojik bu  işgalin ardından ufkunu ve şuurunu yeniden canlandıran ve ruhunu iman ateşi ile hararetlendiren ümmet, ruhuna sâdık (doğru) hedefleri özünden ayırmadan yönlendirme ve gerçekleştirme zaruriyyetini anlamıştır.


Osmanlı, Medeniyetimizin kadim nehrinde, kendisine çizilen eskinin yenileşmiş ufki bakışı ile asıl ufki duruşundan uzaklaştırılarak manen ve ruhen kendi ölümünü beklemeye mahkum kalınmıştır. Yukılması için dünya devletlerince asılında ölüme mahkum edilmiştir. Lakin yaşadığımız şu vakitlerde ''yaşadığımız hallerin muhasebesini'' yaptığımız vakit, bizlerin dirilişe doğru akan ve çağlayan nehre doğru adım adım ilerlediğimizi görürüz.


Artık uyuyan osmanlı ile irtibata geçmemizin vakti gelmişti ve bu irtibat ile Osmanlı'nın tekrar küllerinden inşası zaruriydi. Uyandık, Dirildik ve geliyoruz.


Ana eksenimizde İman, onun yönlendiriciliğini yapacak olan kişilik, ahlak ve medeniyet. Akabinde zaruri menzilimize varmak. Osmanlı olmak... Bu nedenle inşası yapılacak medeniyetimizin öncülerini yetiştirme zaruretinin her geçen gün önemini daha da iyi anlamaktayız.

Yetişecek her bir fikir adamı bir imam gazalidir. Kurulacak olan medreseler ile yetişecek öncüler imam Gazali'lerdir. Batıya karşı dimdik duracak ve onların felsefi duruşunu yıkacak olan bu imam Gazali'lerdir. Zaruriyet batıyı yıkmak ve yerine şarkı inşa etmektir.


Vesselam.
(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Giriş Yazısı: Kasım 2022

Sesli Dinle: [audio mp3="http://dilhane.net/wp-content/uploads/2020/04/WhatsApp-Audio-2020-04-1...

Giriş Yazısı: Ekim 2022

Sesli Dinle: [audio mp3="http://dilhane.net/wp-content/uploads/2020/04/WhatsApp-Audio-2020-04-1...

Giriş Yazısı: Eylül 2022

Sesli Dinle: [audio mp3="http://dilhane.net/wp-content/uploads/2020/04/WhatsApp-Audio-2020-04-1...