Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı İle Söyleşi

Merhaba Rasim  Bey. Şuan Nevşehir Belediye Başkanlığı görevinizi sürdürmektesiniz. Belediyecilik anlayışınız ve yürütülen güncel faaliyetler hususunda okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Belediye Başkanı olmaktan dolayı her zaman gurur duyduğum Nevşehir’in içerisinde yaşadığı insanların mutlu olduğu, refah seviyesinin her geçen gün arttığı, kültür, sosyal ve sportif anlamda Türkiye’nin örnek şehirlerinden biri olmasını arzuluyoruz. Kapadokya gibi Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan ve her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği şehrimizin turizmden de daha fazla pay alarak dünyanın sayılı turizm kentlerinden biri haline gelmesi hedeflerimizden bir tanesi.

Önümüzdeki süreçte hayata geçirdiğimiz ve geçireceğimiz projelerimizle sağlam alt yapısı ve modern üst yapısı ile Nevşehir’in sadece Türkiye’nin değil Dünyanın örnek şehirlerinden biri haline geleceğine yürekten inanıyor ve bunun için çalışıyoruz.

Belediye olarak sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içeren çalışmalar yürütüyor musunuz?

Katılımcı demokrasiden taviz vermeden şehrimizde kararlar almaya çalışıyoruz. Burada STK’ların önemi çok büyük. Uzlaşı kültürü ve istişarenin öneminin farkındayız. Hükümetimizin 2023 hedeflerindeki demokrasi anlayışının yerel anlamda uygulayıcısı konumundayız. Toplumsal ve kültürel farklılıkları anlayarak, kurduğumuz sağlıklı iletişimle belediyecilik hizmetleri sunuyoruz. STK’lar artık ülke yönetimlerinin, kent yönetimlerinin önemli bir parçası oldu. STK temsilcileri, toplumun çeşitli kesimlerini temsil eden kişiler olduğu için adeta toplumun yansıması. Kentimize yapacağımız her yatırımı ve hizmeti halkımızla konuşurken, STK’larımızın fikirlerini ve önerilerini de alıyoruz. Bizler toplumun birliğini ve beraberliğini korumakla da yükümlüyüz. STK’lar siyaset üstü yapılardır.Nevşehir Belediyesi olarak STK’larla yaptığımız ve yapacağımız işbirliklerine büyük önem veriyoruz. Çünkü bu birliktelikler gücümüzü ve aldığımız ilhamı artırarak ülke olarak gitme arzusunda olduğumuz hedefe kavuşmamıza katkı sunacaktır.

Edebiyat, kültür ve sanat alanlarında halkı teşvik ve dahil edici çalışmalar yürüten belediyecilik anlayışı güden çalışmalar görüyoruz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin çıkardığı Düşünen Şehir ve Şehir Kültür Sanat dergileri ile Sakarya Belediyesi'nin güncel kültür sanat etkinlik takvimleri gibi. Nevşehir Belediyesi'nin bu tür çalışmaları var mı?

Şehrimizin sadece modern belediyecilik hizmetlerinin ve fiziki görüntüsünün yanın da kültür ve sanatla da anılan bir il olmasını arzuluyoruz. Bu noktada Kapadokya gibi bir kültür ve tarih hazinesine ev sahipliği yapma gibi bir avantajımız da mevcut. Belediye olarak bu noktada ilk çalışmamızı Ramazan ayında yaptık. Burada eski Ramazan kültürünü yaşatmak için düzenlediğimiz programlara her gün binlerce hemşehrimiz katıldı. Her akşam Türkiye’nin yakından tanıdığı bir çok önemli yazar, şair ve sanatçımızı hemşehrilerimiz ile buluşturduk. Sonrasında ise belirli gün ve haftalarda düzenlediğimiz konserlerin yanı sıra belediye olarak açtığımız kurslarda gençlerimizi sanatsal faaliyetlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından açılan bu kurslara gençlerimizin gösterdikleri ilgi bizleri çok mutlu ediyor.

Halkla  samimi bir ilişki kurmak ve yürütülen çalışmaların bildirilmesi ile sorunlara çözüm bulunması adına sosyal medya aracılığı ile belediyelere ait hesaplar ve yöneticilere ait hesaplar sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor artık. Şahsınızın ve Nevşehir Belediyesinin de sosyal medya aracılığı ile halkla doğrudan iletişim kurduğunu görüyoruz. Bu hususta neler söylemek istersiniz?

İnşallah önümüzdeki süreçte şehrimiz iyi, doğru ve hayırlı olan ne ise onu yapmak için emek vereceğiz. Şehrimizin yaşam standartlarını yükseltmek temel hedefimizdir. Kıymetli milletvekillerimizle sivil toplum örgütleri ve teşkilatlarımız ile ortak bir akıl ile Nevşehir’i geliştirecek ve kalkındıracak hizmetleri yapacağız. Nevşehir’in; yaşayan herkesin mutlu olduğu, yaşamaktan gurur duyduğu, bir şehir olması için tevazu, samimiyet ve gayret ile aralıksız çalışacağız. Bunu yaparken de hiçbir zaman halkımızdan kopmuyoruz. Şehrimizi onlarla birlikte yönetiyoruz. Ben zaten seçilmeden önce büyüklerinize kardeş küçüklerinize ağabey olmak istiyorum dedi. Vatandaşlarımızın gönlünde dualarında yer almak istiyorum. Sürekli olarak çeşitli ortamlarda toplumun her kesiminden hemşehrimiz ile bir araya geliyoruz. Düzenlediğimiz Halk Günleri ve ziyaretlerin yanı sıra sosyal medya bizim halkımızla buluşmamız, onları dinlememiz için güzel bir fırsat. Sosyal medyayı bu anlamda aktif olarak kullanıyorum. Buradan gelen istek, öneri ve şikayetlere öncelik veriyorum. Sosyal medya özellikle gençlerle aramızda güçlü bir bağ kurdu. Gecenin bir yarısı buradan haberleşip gençlerle buluşuyor bazen de onların davetlerine katılıyorum.

Dilhâne’nizde yer edinmiş bir türküyü bizimle paylaşır mısınız?

Neşet Ertaş - Gönül Dağı

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Ahmet Hamdi Köksal ile Dijital Dergiciliğin Sırları

Merhaba Rasim  Bey. Şuan Nevşehir Belediye Başkanlığı görevinizi sürdürmektesini...

Fatih Duman ile Kitapların Dünyası Üzerine Söyleşi

Merhaba Rasim  Bey. Şuan Nevşehir Belediye Başkanlığı görevinizi sürdürmektesini...

Emrah Demiryent ile İlim ve İrfan Kaynağı Medrese Üzerine Söyleşi (Medresenin Hakikatine Yolculuk)

Merhaba Rasim  Bey. Şuan Nevşehir Belediye Başkanlığı görevinizi sürdürmektesini...