Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Mihrimah

avatar

Ebru Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Vuslat artık mahşere kaldı.

Asırlar öncesinde Sinan’ın yüreğinden dökülen sözlerdi bunlar.

Acı barındırıyordu bu sözler o vakit şimdilerdeyse yüzlerde buruk bir tebessüm bırakıyor, genç âşıklara bir teselli oluyor.

Sinan ve Mihrimah’ın aşkları öyle büyüktü ki asırlardır her sabah güneş ve ay şahitlik ediyor onlara ve aşklarına.

İşte her sabah buradan yükseliyor MİHRİMAH.

Mihrimah Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olma kızıdır. Hürrem ile Kanuni efsane aşklarını anlatması için, dünyalar güzeli kızlarına Farsça ‘da “ay ve güneş” anlamına gelen Mihrimah adını koymuştur. Kanuni’nin gözünden sakındığı kızı Mihrimah Sultan, ergenlik çağına geldiğinde çok güzel bir genç kız olur. 17 yaşına geldiğinde ise iki talibi olur. Bunlardan biri sarayın baş mimarı olan Mimar Sinan, diğeri de Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa’dır.

Mimar Sinan, Padişah’ın kızına deliler gibi âşıktır. 50 yaşında olan Sinan ilerlemiş yaşına rağmen söz dinletememiştir kalbine… Her ne olursa olsun Mihrimah’ı Babası Kanuni’den isteyecektir. Rüstem Paşa da padişahın kızı ile evlenmek ister ve ikisi de padişahtan biricik kızı Mihirimah’a talip olurlar. Kanuni, kızını devlet kademesinde olan birine vermek niyetindedir. Ve Mihrimah Sultan’ı Diyarbakır valisi Rüstem Paşa ile evlendirir.

Zaten sevdiğine ulaşamayan ve büyük bir sevda buhranına düşen Mimar Sinan’dan, Kanuni, kızının adına bir camii yapmasını ister. Mimar Sinan bunu seve seve yapar. Sanki camiyi yapınca Mihrimah’a kavuşacakmış gibi… Her bir taşına ona olan aşkını kazır, camiinin mihrimah kadar güzel olmasını ister. Çünkü camii sultanın adını taşıyacaktı. Üsküdar’a yapılması istenilen camiinin yapımına 1540 yılında başlar Mimar Sinan. Tam 7 yıl emek verir ve 1547 yılında tamamlar camiyi. Hatta Cami’ye mihrimahın beline kadar uzanan saçlarından ilham alarak, siluetini yansıtan bir görüntü vermiş olduğu da bilinir Mihrimah Sultan Camii iki minarelidir. Sinan bu camide sevdiği Mihirimah’ı anlatmak istemiştir.

Camiyi tamamladıktan 14 yıl sonra kendi yalnızlığını ve aşkını anlatan bir camii yapar…

İstanbul’un en yüksek tepesi olan yerde, Edirnekapı surlarının yanına yaptığı ikinci Mihrimah Sultan Camii adeta Mimar Sinan’ın yalnızlığını anlatmaktadır.

Aşkını bir sanat eserine nakşeden mimar Sinan’ın sırrına halen erişilemiyor,

Üsküdar’da ay doğarken Edirnekapı’da güneş batıyor

Bugün bizleri hayrete düşüren şudur ki; Mihrimah Sultan’ın da doğum günü olan 21 Mart günü, Mimar Sinan’ın Edirnekapı’da yaptığı ve kendi yalnızlığını anlatan bu caminin minaresi arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin o iki minaresi arasından ay doğmaktadır. Unutmayalım ki Mihrimah ay ve güneş anlamına gelmektedir! Acaba neyi anlatmak istemişti büyük mimar benim güneşim batarken ay doğuyor mu?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.