“MaşâAllah” Zikrinin Manasına Yolculuk

Biliriz ki biz onlarca şey diler, isteriz ama sonunda Allah'ın dilediği olur. “MâşâAllah” zikri de bunu ifade eder aslında. Bizler birinde ya da bir yerde beğendiğimiz bir hal görünce bu kelimeyi söyleriz. İşte o beğenilen şeyler aslında bir "muvaffakiyet" nişanesidir. Halbuki muvaffakiyet bizim sözlerimizle değil Allah'ın takdiri ile olur. Dilimizden dökülen her bir zikir içinde bir çok mana barındırır. Bazen söyleyen kişi bunu anlamaz. Mesela biri bir dükkan açar “MaşâAllah ne güzel bir dükkanmış hayırlı olsun” dediğimizde aslında şunu demiş oluruz "Bu dükkan Allah'ın dilediği şekilde işletilirse Allah’ın dilediği olmuş olur yoksa buradan bir hayır, güzellik umulmaz, o yüzden burada Allah'ın rızasına muvafık işler yapılması gerekir" Yine biri bir ev, araba alır; biz ona “MaşâAllah ne güzelmiş” deriz ama aslında “bu aldığınız dünya metası sizin sanmayın, ondaki tasarrufunuz ancak cüzidir. Halbuki Mâliku'l mülk olan Allah’tır her şeyin sahibi O'dur. O halde bu eşyaların akıbeti de Allah'ın elindedir. Siz Allah için onları kullanın ki Allah da size hayır dilesin...”

Allah'ın rızasına muvafık yapılan işler, Allah'ın hayır dilemesine, rızasına uygun olmayan yanlış işlerin yapılması da Allah'ın şer dilemesine sebep olabilir. Maalesef "piyango, kumar vb. haram" elde eden birine “MaşâAllah” diyen hem de denen kişi ne büyük bir musibetin içerisinde olduklarından habersizlerdir. Hatta “kumarda kazanmak” tabiri bile bir hatadır kumarda ancak “kaybedilir” hiçbir zaman haramda kazanç yoktur. Allah onlara bir musibet vermiştir, onlarsa bundan habersiz sevinmektedirler. Mümin musibetlere karşı nasıl tavır alacağından önce musibetin ne olduğunu da iyice kavraması gerekmektedir. Yoksa haram bir parayı öpüp başına koyan kimse alnına cehennem ateşini sürdüğünü dünyadayken anlayıp tevbe etmez ondan uzak durmazsa bu bela ya dünyada ya da ahirette mutlaka onu bulacaktır.

Allahü zü’l celâl buyurmuştur ki: “İnsan, şerri de hayrı istediği gibi ister. İnsan pek acelecidir!” (İsra:11) üstte anlattıklarımız aslında bu ayetin kapsamına girmektedir. Kim kendi zararına bir şey olsun başına bir musibet gelsin ister ki? İşte bu olay insanın gözüne bir perde inmesiyle şerrin süslü görünmesiyle olur. Müşriklerden bazılarının gözüne öyle bir perde inmişti ki, “Allahım! Eğer bu kitap, senin katından gelmiş bir hakikatse gökten üzerimize taş yağdır veya bize acı veren bir azap gönder!” (Enfâl: 32) gibi hayret verici sözler sarfetmişlerdi. İnsanlar arasında ciddi sıkıntılara maruz kaldıklarında sabır ve metanetle bu sıkıntıyı atlatmaya, mâkul ve meşrû yollarla bu sıkıntıdan kurtulmaya çalışmak yerine, “Allah canımı alsa da bu dertten kurtulsam!” şeklindeki sözlerle kendilerine beddua edenler de bulunur. Bazen insan cahilliği sebebiyle kendi iyiliğine zannederek aslında kendisi için kötü olan şeyleri ister. Çünkü insanın iyi olduğunu zannettiği şey gerçekte kötü, kötü olduğunu zannettiği de iyi olabilir; en doğrusunu Allah bilir (Bakara: 216)

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Çocukla Konuşmaya Dair

Biliriz ki biz onlarca şey diler, isteriz ama sonunda Allah'ın dilediği olur. “Mâş&a...

Görme Engelliler İçin Beyaz Bastonun Önemi ve 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Günü

Biliriz ki biz onlarca şey diler, isteriz ama sonunda Allah'ın dilediği olur. “Mâş&a...

Kur'ân Kıssalarının Tekrarındaki Hikmetler

Biliriz ki biz onlarca şey diler, isteriz ama sonunda Allah'ın dilediği olur. “Mâş&a...