Malazgirt’in Anahtarı: Ani Kalesi ve Anadolu’nun Türkleşme Süreci

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olarak bilinir. Bu savaşla beraber Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Türk beylikleri Anadolu’nun muhtelif yerlerinde kurulmuştur. Belde isimleri Türkçeleşmiş, mimari ve sosyal hayatta Türk- İslam kültürü görülmeye başlanmıştır. Bu yazıda da Malazgirt’e giden sürece; Ani kalesinin önemine ve fethine değinilecektir.

Ani şehri ve kalesi, Anadolu’nun eski yerleşim yerlerinden birisidir. Burada ilk olarak Ermenilerin hüküm sürdüğü bilinmektedir. Daha sonra şehir Doğu Roma devletinin eline geçer ve bir üs olarak kullanılırdı. Ani kalesini almaya birçok devlet yeltenmiş lakin başarılı olamamışlardı. Bu yüzden kale Hristiyan dünyasında “ele geçirilemez kale” olarak anılıyordu. Ani kalesinin varlığı aslında Hristiyan dünyasının Anadolu’da ve Ortadoğu’da var olmasını temsil ediyordu. Alp Arslan, sultanlığını ilan ettiğinde ilk hedefi Ani kalesi oldu çünkü Anadolu’da Doğu Roma yani Bizans devletinin direncini kırmak ve Anadolu’yu Türk yurdu yapmak istiyordu. Hristiyan dünyasının umudu ve manevi gücü olan kale 25 günlük bir mücadelenin ardından Türklerin eline geçmiştir. Böylece Selçuklu devletinin ilk fethi gerçekleşmiş olup Hristiyan dünyası endişeye kapılmıştır.

Sultan Alp Arslan şehre “şehristan” ismini vermiştir. Böylece Anadolu topraklarının Türk yurdu olma serüveni başlamıştır. Anadolu’daki ilk Türk – İslam eserleri burada verilmiş, Anadolu’daki ilk Türk camisi Manuçehr inşa edilmiştir. Fetihten sonra Doğu Roma devleti intikam ateşi ile hazırlık yaparken dönemin Abbasi Halifesi Kaim bi-Emrillah, Sultan Alp Arslan’a Ebu’l Feth unvanını vermiştir. Burada dikkati çeken husus ise bu unvanın daha sonra Doğu Roma imparatorluğuna yani Bizans’a son veren II.Mehmet ( Fatih)’ e verilmiş olmasıdır. Ebu’l Feth unvanı aslında bize şunu göstermektir: Anadolu Topraklarının Türkler tarafından fethi ve İslamlaşması Ani kalesinin alınması ile başlar, Doğu Roma imparatorluğunun yıkılması ile tamamlanır. Bu açıdan bakınca Ani Kalesi'nin fethinin ne derece büyük ve önemli olduğu anlaşılabilir. Doğu Roma devleti ise bunun farkında olup, bir saldırı hazırlığında olacak ve nihayetinde Malazgirt ovasında yine Türk’ün kılıcı muzaffer gelecek ve Ani’den sonra Bizans bir darbe daha yiyecektir. Böylece Türk atlarının ve yiğitlerinin yönü buraya olacaktır ve Sultan Alp Arslan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bitireceği işin başlangıcını yapan kişi olacaktır.

Son olarak meseleyi Sultan Muhammed Alp Arslan'ın şu sözü ile bitirmek isterim “size öyle birvatanaldımki;ebediyen sizin olacaktır.”

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Parçalı Umutlu

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olarak bilinir. Bu savaşla beraber Anad...

Laal Singh Chaddha’nın Düşündürdükleri

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olarak bilinir. Bu savaşla beraber Anad...

Nesrin Abla ve Huzurun Kokusu

26 Ağustos Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olarak bilinir. Bu savaşla beraber Anad...