Mah-ı Ramazan

Oruç¸ ağırlığı kaldıran haşmetli vinç¸
Hasretlerin sonunda gelen ilâhî sevinç

Necip Fazıl Kısakürek

Zamanın çarkı döndü, on iki aylı yelpazenin en güzel bölümü bir kez daha tüm görkemiyle arz-ı endam etti. Hoş geldin ayların en güzeli! Göklerde bir safa, yerde başka bir huzur, kalbimiz bayram çocukları gibi... Ramazan zamana geldi, mekana geldi, insana geldi...
Gönle sürur, kalbe safa, aleme rahmet geldi. Mideler acıktı ama ruhlar doydu. Biraz susadık ama kalpler serinledi...

Allah, Ramazan ayının bizlere hediyesi olan Kur’an’ı Kerim’de bu mübarek ay ile ilgili olarak şöyle buyuruyor: “Ramazan ayı ki, insanlar için hidayete erdirici(Allah’a ulaşma vesilesi) ve beyyineler (açık deliller ve ispat vasıtaları) ve Furkan(Hakkı bâtıldan ayırıcı) olarak Kur’ân, Hüda tarafından onda(o ayın içinde) indirildi. Artık içinizden kim bu aya şahit olursa o zaman onu, oruç tutarak geçirsin. Ve kim, hasta veya yolculukta olursa, o taktirde (tutamadığı günlerin sayısı) diğer günlerde (oruç tutarak) tamamlanır. Allah sizin için kolaylık diler, zorluk dilemez. (Size bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi hidayet erdirdiği şeye karşılık Allah’ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki böylece siz şükredersiniz” (Bakara 2;185)

“Oruç da acıkır, oruç da susar.” (Sezai Karakoç) Sahi oruç ne ile doğar? Mukabeleler orucu doyurur, boyun büküşler, açılan eller, dillerde zikirler, teravihlerle doyar orucun karnı...

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayı bir arınma, özüne dönme ayıdır. Kur’an ayıdır. Her şeyin hızlı olduğu bu çağda bir yavaşlama, kendimizle ve Rabbimizle baş başa kalıp varlığını ve gayesini tekrar anlama, insanın insan olarak kendisinin keşfi, irade ayı, bizi bize döndürme, benliğin keşfi, imanımızı tazeleme, geçen 11 ayın muhasebesini yapma, radikal kararlar alma dönemidir.

Allah Rasulü’nün (sav) “Ramazan ayına girdiği halde günahlarını affettiremeden bu ayı tamamlayan kişi ne büyük bir imkânı kaçırmış ve ne büyük kayıp içerisindedir” (Tirmizî, Deavât, 100) sözü bize Ramazan’ın rahmet, af ve bağışlanma ayı olduğunu ve ondan en iyi şekilde yararlanmamız gerektiğini anlatır.

Ramazan ayı sayılı günlerdir, her anını değerlendirmeye bakalım. “İnancın güzelliğini ibadet aynasında seyret.” ‘diyen Mevlâna’ya kulak verelim. Ramazan aslında bir ay değil, mevsimdir. Bizi onarmak için gelir. Onarılmaya, arınmaya niyet edelim.

Rabbim midesini değil de ruhunu tıka basa doyuran, affolunarak bayrama kavuşan kullarından eylesin bizleri inşallah...

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Oruç¸ ağırlığı kaldıran haşmetli vinç¸ Hasretlerin sonunda gelen ilâ...

Boşluk

Oruç¸ ağırlığı kaldıran haşmetli vinç¸ Hasretlerin sonunda gelen ilâ...

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Oruç¸ ağırlığı kaldıran haşmetli vinç¸ Hasretlerin sonunda gelen ilâ...