Kubbesinde Tabut Olan Cami: Katip Sinan Camii

İstanbul’un camilerini keşfe çıktığımız köşemizde, bu kez hanelerimize ilginç bir özelliğiyle nam salmış olan Katip Sinan Camii konuk oluyor. İstanbul’un fethinden sonra yapılan ilk camilerden olan Katip Sinan Camii’nin kubbesinde bir tabut bulunmaktadır. Evet, yanlış okumadınız, bu caminin kubbesinde camiyi yaptıran Katip Sinan’ın tabutu var. Peki tabut oraya nasıl çıktı? Gelin bu soruya hep birlikte cevap arayalım.

Caminin Yapılışı

İstanbul’un en fazla camisinin bulunduğu Fatih semtinde, birbirinden farklı camiler bulunmaktadır. Katip Sinan Camii de bunlardan sadece biridir. Katip Sinan Camii, İstanbul’un Laleli ile Kadırga semti arasında, Tahsin Bey Sokağı’nda yer alır. Cami ‘Merdivenli Mescit’ olarak da bilinmektedir.

İstanbul’un fethinden sonra yapılan ilk camilerden biri olan Katip Sinan Camii, 1496 yılında Sultan İkinci Bayezid devrinde mutfak katipliği yapan Katip Sinan tarafından inşa ettirilmiştir. Biriktirdiği paralarla hayır amaçlı bu camiyi yaptıran Katip Sinan, rivayete göre ölünce caminin kubbesine defnedilmek için vasiyette bulunur. Kısa bir zaman sonra vefat eden Katip Sinan’ın vefatı tüm sevenlerini üzer. Katip Sinan her ne kadar vasiyet etmiş olsa da halk, bu vasiyete uymamıştır. İslam inancına göre tabutla gömülmek uygun olmadığından, halk Katip Sinan’ı caminin bahçesine gömmeye karar verir. İşte tabutun ilginç hikayesi de burada başlar. Cenaze namazından sonraki gün namaz kılmak için camiye gelen halk, gördükleri manzara karşısında şaşkına dönmüştür. Katip Sinan’ın mezarının boş olduğunu ve tabutun kubbede yer aldığını gören halk, tabutu mezara taşımış.

İkinci gün camiye gelenler yine aynı manzara ile karşılaşınca tabutu yeniden mezara taşımışlar. Ne var ki üçüncü günde tabut halkı kubbede karşılayınca, halk daha fazla ısrar etmemiş ve bu işte bir keramet olduğunu düşünerek tabutu orada bırakmışlar. Tabut o günden beridir hala kubbede yer almaktadır.

Hizmet Merkezi

Cami ilerleyen yıllarda halk tarafından çok sevilen imamı sayesinde, kimi zaman bir eğitim yuvası kimi zaman ise bir aşevi olmuştur. Hocaların gelip okul derslerini verdiği, zenginin gelip fakirle aynı iftar sofrasında oturduğu her namazın bayram namazı değerinde bir sevincinin olduğu bu huzurlu mekan, nice güzelliklere vesile olmuştur. Katip Sinan Camii mahalle halkının ihtiyaçlarının karşılandığı sevgi ve hoşgörü ortamıyla adeta bir hizmet merkezi haline gelmiştir. Osmanlı kültürünü canlı tutan bu cami zamanla halkın ailesinden biri olmuştur.

Belki de Katip Sinan; Osmanlı kültürünü daima canlı tutan, infakın vücut bulduğu bu camiyi yaptırmanın mutluluğu kubbesinden izlemek için oraya gömülmek istemiştir, kim bilir…

Cami’nin Mimarisi

Cami mimarisini bakıldığı zaman klasik Osmanlı mimarisi motiflerini içeren, tek şerefeli bir camidir. Kesme taşla inşa edilmiş cami, batı tarafından genişletilmiş olup bu kısmın üzeri aynalı tonozdur. Bu ilave kısma ahşap bir minber konulmak suretiyle mescit, camiye çevrilmiştir. Son cemaat yerinden girilen üst mahfil iki parçalıdır. Üst mahfilin biri ilave kısımda, diğeri kubbeli kısımdadır. Mahfil ahşap ayaklar üzerinde ve ahşap korkulukludur. Camide altlı-üstlü iki sıra pencere bulunmaktadır. Alttaki pencereler dikdörtgen, üsttekiler sivri kemerlidir. Caminin duvarları, alt pencerelerin üst hizasına kadar çini ile kaplanmıştır.

Osmanlı’nın 500 yıllık şahidi olan bu mahalle camii ziyaretçilerini beklemektedir.
(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Kırgızistan Hatıraları (Gönül Gurber Ele Düşse)

İstanbul’un camilerini keşfe çıktığımız köşemizde, bu kez hanelerimize ilginç bir özelliğiyle nam sa...

Tamir Kutusu

İstanbul’un camilerini keşfe çıktığımız köşemizde, bu kez hanelerimize ilginç bir özelliğiyle nam sa...

Aşk Yolunda Bir Gönül Eri: Yunus Emre Hazretleri - 2

İstanbul’un camilerini keşfe çıktığımız köşemizde, bu kez hanelerimize ilginç bir özelliğiyle nam sa...