Kim İyi Kim Kötü?

Bilal 25'inde genç bir delikanlı idi. Her gün yaptığı gibi sabah evinden çıkarak işe gitmek üzere yolu koyuldu. Bismillah diyip sağ ayakla dışarıya çıkıverdi evinden. Güneş yüzünü yeni yeni göstermeye başlamış, kuşlar Bilal'den önce rızkını aramaya başlamıştı bile. Her zaman ki gibi dolmuşu beklemeye koyuldu Bilal. Dükkana vardığında saat 09:00 idi. Kepenkleri açıp yine sağ ayakla giriverdi dükkana ve her zaman ki duası dilinde dönüveriyordu; "Yâ Rabbi biz çalışmasakta sen bizim rızkımızı verirsin. Ama sen çalışıp rızkımızı kazanmayı bize vacip kılmışssın. Niyet ettim senin rızan için çalışmaya.""Niyeti Allah rızası olanın, gayreti boşa gitmez..."Çay söyledi Bilal. İki poğaça alıp sabah kahvaltısını yemeye başladı. Ağır adımlarla dükkana giriş yapan birinin ayak seslerini duydu Bilal. Kafasını kaldırdı, gelen Mustafa amca idi.
- "Selâmun aleykum."
- "Aleyküm selam Mustafa amca hoşgeldin, hayırla geldin."
- "Hayır Allah'tan evladım."
- "Nasılsın, Mustafa amca."
- "Belli değil be Bilal'im, belli değil."
- "Hayrolsun?"
- "Sıratı geçince belli olacak iyi miyiz yoksa kötü mü, Bilal'im.."
Öyle ya, dünya kalıcımıydı ki, ruh hali aynı kalsın. Bi iyisin, bi kötü... Sıratı geçince belli olacaktı kimin iyi kimin kötü olduğu.

Ne diyordu Yunus Emre (k.s) : "Sırat kıldan incedir, kılıçtan keskincedir." / Yunus Emre (k.s)Mustafa amca da bir çay içip gitmişti. Bilal dükkandan dışarı çıkıp bir sigara tüttürdü. Her çektiği duman sevgiliye mektup hükmündeydi sanki. Derin bir âh çekti, bir duman daha aldı sigarasından. Ve dedi ki: "Evet, sıratı geçince göreceğiz, kim iyi kim kötü!.. 

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Şemsiye

Bilal 25'inde genç bir delikanlı idi. Her gün yaptığı gibi sabah evinden çıka...

Gülden Terazi

Bilal 25'inde genç bir delikanlı idi. Her gün yaptığı gibi sabah evinden çıka...

Sen Güle Bakıyorsun

Bilal 25'inde genç bir delikanlı idi. Her gün yaptığı gibi sabah evinden çıka...