Kıbrıs Semalarında Bir Cengiz

Tarihi artık televizyonlardan takip eder duruma geldiğimiz bu zamanlarda bazen gerçekten de izlenebilir kaliteli yapımlar ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de Kıbrıs mücadelesini anlatan, Kıbrıs Zafere Doğru dizisi.

1963’te Kıbrıs Türklerini hedef alan Kanlı Noel katliamını anlatmasıyla başlayan dizi 1964 Erenköy direnişi ile devam ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesinde önemli bir yeri olan Erenköy direnişini izlerken tüylerimiz diken diken oluyor. Oyunculuklar, müzikler, sahneler gerçekten muazzam. Ama ince bir şekilde değindikleri iki konu var ki tarihi bundan güzel anlatılamazdı. Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel ve Kıbrıs Türk gençleri.

İngiltere ve Türkiye’de yükseköğrenim görmelerine, önlerinde rahat bir gelecek olmasına rağmen anavatanlarını müdafaa için Kıbrıs’a dönen gençlerin hikâyesi derinden öyle güzel işleniyor ki. Rauf Denktaş’ın önderliğinde gerçekleşen Erenköy direnişi; hakikatin zulme, azın çoğa karşı zaferinin bir kez daha temsili olmuştur. Mücahitlerin imkânsızlıklar içinde verdiği bu mücadele, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de ruhu olmuştur. O ruhu anlatan en güzel sahnelerden biri de buydu:

-Anlayacaklar mı bizi bir gün acaba, yoksa unutulacak mı bütün bunlar?

-Unutulacaktır. Her nesil kendi gerçeğini yaşar. İyi olsunlar, hür olsunlar varsın unutsunlar.

Vee insanoğlu tabii ki unutmuştu. Verilen mücadeleyi, zorlukları, o ruhu, mücahitleri ve Cengiz Topel’i. Bu dizi sayesinde yeniden hatırlamaya başladık. Ne acı değil mi asla unutmamamız gerekenleri bize hatırlatan bir ekran parçası oluyor.

2 Eylül 1934 doğumlu olan Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, şehit edildiğinde henüz otuz yaşına bile girmemişti. Ağustos 1964’te Erenköy direnişini yardım etmek için Kıbrıs semalarında görev alan Yüzbaşı, uçağının isabet alması sonucu paraşütle atlamak zorunda kalmıştır. Çamlıköy Türk yerleşiminin civarında olan Peristeronori isimli Rum köyü yakınlarında, Rum askerlerince esir alınmıştır. Hareket planlarını açıklaması için çeşitli işkencelere maruz bırakılsa da konuşmaması üzerine 8 Ağustos 1964 tarihinde şehit edilmiştir. Savaş, insan var olan her hukuka ve vicdana aykırı olarak gördüğü ağır işkenceler sonucunda dahi onurunu korumak!

-HYKÖ! Haysiyetsiz yaşamaktansa kahramanca öl. Bize böyle öğrettiler.

Karakteri canlandıran oyuncu öyle içselleştirmiş ki karşımızda duran sanki Cengiz Topel’di. Annesi ile olan diyalogları ve işkence sahnelerinde gözlerin dolmaması ne mümkün. Akıllara bir kez kazındı ya umarım yine unutulmaz. İnsanız çünkü çok çabuk unutuyoruz, vazgeçiyoruz.

Diziler sayesinde yeniden hatırlamak, öğrenmek güzel elbet ama önemli olan doğru bir şekilde anlayabilmek. Bir kapı aralıyor bu yapımlar, o kapıdan girip gerçek yönü bulabilmekte marifet. Kıbrıs mücadelesine bir kapı açan bu dizi ise anlatılmak isteneni anlatacak kadar uzun soluklu olur umarım. Keza Kıbrıslı gençler, o Kıbrıslı gençleri tanımalı. Rahatlarını kime borçlu olduklarını bilmeli. Kendi gerçeklerini yaşarken, asıl hakikati unutmamalı.

Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel ve tüm Erenköy-Kıbrıs şehitlerimize rahmetle…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yabani Otlar

Tarihi artık televizyonlardan takip eder duruma geldiğimiz bu zamanlarda bazen gerçekten de i...

Cennet Kuşları

Tarihi artık televizyonlardan takip eder duruma geldiğimiz bu zamanlarda bazen gerçekten de i...

Film Gibi Zamanlar

Tarihi artık televizyonlardan takip eder duruma geldiğimiz bu zamanlarda bazen gerçekten de i...