Kendime Hicret

Gözlerini kapat. Gördüğün ilk boşluktan kapıl sonsuzluğa. Bu, içimin namütenahi yolculuğu, çökelmiş bir ruhun son tortusu, bir talibin en anlamalı kuruntusu.

Bütün ruh yüklerim, his bulantılarım ve deveranlarımla beraber yola revan olduk bugün. Amacım kendi derinliklerime inmek.

Benliğimi lime lime edip en küçük atomumda iyiyi ve güzeli bulmak. Bulmak ve gün yüzüne çıkarmak. Yunus’un (k.s) “Bir ben var bende benden içerü” dediği bene nail olmak, öze kavuşmak ve sonsuzluğa ulaşmak. Soruyorum kalbime “Bende kötü ne varsa söyle de ırak edeyim kendimi ondan?” Öleyim, öleyim de işte o zaman sıdk-u ihlasla dirileyim tüm perdelerimi yırtarak. Düşman hançeri ile ölmek de neymiş? Sen kendinde kendini yok et hele.

Öleyim de kendimi bulayım, kendimi bileyim. Kendimi bilirsem, ancak o zaman O’nu bilirim. Uzaklarda aramaya lüzum yok. Aradığım, kini, nefreti, şiddeti, zulmü, ihtirası yıktığım yerdedir. Elimde baltam, içimin putçuklarını yıkmaya koyuluyorum. Bu bir ruh depremi, bu bir feveran. Bu, un ufak olmuş harabelerdir beni yükselten. İçimde bir acılık hâli…

Kendimin peşindeyim ben. Beni ben yapan mucizelerin peşindeyim. Maneviler ve mukaddesler bu yolun mihmandarları. Derûnumu imara derman arıyorum sadece. Kalp âmâsı mıyım ki ben, etrafımdaki bu güzellikleri temaşa eylemeyeyim?

Hele bir büyük nizamın hikmetine ereyim, işte o zaman en güzel ihsanla, en büyük hazinelere mâlikim.

Hilkatteki güzelliklere gark olmaya talibim. Gönlüm doymaz avuç avuç içmekle. Tutamam, sızar parmak aralarımdan hüsn-ü fikrim. Daya ağzını pınara ve doyur teşne gönlünü kana kana. İşlesin içine her bir katresi Biiznillahi taalâ.

Bu, son nefese değin sürecek bir yolculuk. Tüm hücrelerim hep bir ağızdan haykırana kadar durmayacağım. Her çiçeğe soracağım, rüzgarlarla kapışacağım. Zikrimi tabiatla kuşatacağım. Günahına ağlayan kayadan sebep, istiğfara dalacağım. Koparıldığı için zikri bozulan çiçekten sebep, her nefesimi zikr-i kalbi kılacağım.

Bu benim kendime hicretim, çizdiğim menzilde tecrit oluşum. Tüm uzuvlarımla ve tabiatımla, manevi uyuşukluğuma rest çekerek hakikate ve sonsuzluğa ulaşma çabam. Kendimi yitirmeden kendimi bulamayacağım, anladım. Bu yolda gereken neyse tüm hücrelerimle yapmalıyım.

Kalk ve tüm kapıları zorla o zaman. Gerekirse yık tek tek hakikate ulaşmak için tüm hâilleri. Bu yolu göze aldıysam, deryaya ulaşmak için damla olmayı, ateşe düşen kar tanesi olmayı kabul etmeliyim. Belki de yanmaya meftun bir pervane.

Bak fecr saati. Günün en anlamlı ve benzersiz rengi bana koşuyor sürur ile şahlanarak.

Kalk ve soğuk suyun şevkine dal…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Gözlerini kapat. Gördüğün ilk boşluktan kapıl sonsuzluğa. Bu, içimin nam&...

Boşluk

Gözlerini kapat. Gördüğün ilk boşluktan kapıl sonsuzluğa. Bu, içimin nam&...

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Gözlerini kapat. Gördüğün ilk boşluktan kapıl sonsuzluğa. Bu, içimin nam&...