Kelimeler Üzülüyor

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Kelimelerin iç dinamiğindeki o yapıya baktığımızda, kalbimizdeki o manevi yapıdan çok da farklı bir şey görmeyiz. İyi ve kötü hasletler üzerine inşa edilmiş iç dünyamız. Ağzımızdan dökülen sözler de bu yapı çerçevesinde olacaktır. Kendimize yakın gelen, özümüzü ve bazen de süslü görünüşümüzü yansıtan kelimeleri dilhânemize alırız. İltifat, letâfet ve zerâfet timsali olan kelimeler elbette insana en çok yakışandır. Ne yazık ki bugün, yaşadığımız şu çağda, hakaret ve kötü sözün her türlüsü yaşam alanı buluyor. Bunlara tahammül noktasında zorluk çekiyoruz. His ve fikir dünyamızı karartıyor. Özellikle bunlara maruz kalmak insanın enerjisi alıp götürüyor. Kötü söz ve hakaretleri duyduğumuz kimselerden ister istemez korkuyor ve çekiniyoruz. Çünkü kalp ne ile doluysa, kainata dil vasıtasıyla o yansır. Taş olan kalplerden imtinâ ediyoruz.
“Kalbi taş kesilenlerin kelimeleri yoktur.” Çünkü taşlaşmış bir kalp karanlıkta kalmaya ve boğulmaya devam edecektir. Kelimeleri değerli kılan, hislerin güzelliği ve eşsiz oluşudur. Sahtelikten ve samimiyetsizlikten beslenen duyguların kelimelerle anlatılacak pek bir tarafı yoktur. Bu nedenle dilhânemize kattığımız kelimeleri özenle seçmeliyiz. Kendimizi ifade edebilmek açısından bunun önemi çok büyüktür.
Şüphesiz ki dilhânemizde olan kelimeler düşüncelerimizi etkilemektedir. “Düşünce dilden, dil düşünceden doğar.” der Eflatun. Düşünce ufkumuz, dilimizde olan kelimeler ekseninde şekilleniyor. Nerede yaşarsak yaşayalım, hangi dili konuşursa konuşalım, hislerimizi anlatacak lügat servetine sahip değilsek yarım kalmışız demektir. Gün geçtikçe servetine zenginlik katanlar bahtiyar olacaktır. Düşünme eyleminden mahrum olan bir insan, köleliğe kendini teslim etmiş demektir. Başkalarının his ve düşüncelerinin baskısı altında kalmadan yaşam sürenlere ne mutlu.
Türk Dil Kurumu’nun kuruluş yıldönümünde, yeniden bir farkındalığın oluşması ümidini taşıyoruz. Dilhânesindeki servetin zenginliği ile ömür sürenlere selâm olsun.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir