Kayıp Kaçak Bedeli

Elektrik enerjisi bulunduğu günden beri bütün dünyayı etkileyen; teknoloji ve makineleşmeyi yönlendiren çok önemli bir buluştur. Ülkemizde her geçen gün daha fazla elektrik üretimi yapılıyor. Bu üretim barajlar yoluyla, güneş enerjisi panelleri yoluyla, rüzgâr gülleri ile ya da termik santraller aracılığı ile üretilip ülkede her alan da kullanıma sunuluyor. Ülkemizde yenilenebilir ve doğal kaynaklar aracılığı ile üretilen enerji oranı gittikçe artmaktadır. Fakat hayat şartlarımızdaki değişiklikler, teknolojiyi kullanımındaki artışla birlikte her yıl daha fazla elektrik tüketiyoruz.

Ülkemizde eskiden elektrik dağıtım hizmeti Türkiye Elektrik Kurumu tarafından yapılıyordu. Verilen hizmetin hem daha kaliteli hem daha hızlı ve yeterli verilmesi için kurum özelleştirildi ve Tedaş kuruldu. Bu özelleştirme ile şirket büyüdü ve elektrik enerjisinin kırsal kesime ulaşma hızı arttı köyler hatta yaylalarda bile elektrik kullanımı yaygınlaştı. Fakat bu hizmet halka sunulurken her geçen gün daha pahalıya temin edilmeye başlandı. Zamanla yapılan yüksek oranlı zamlar ile işin tadı değişmeye başladı. Öyle ki kullandığımız elektrik ücretinden daha çok diğer ücretler tutuyor. Bu da toplumda büyük oranda memnuniyetsizlik oluşturmaktadır. Aslında doğalgaz telekomünikasyon gibi bu tür birçok alanda benzer sıkıntıya rastlamaktayız.
Sayaç okuma bedeli bu gereğinden fazla ücretlerden biri. Birde kayıp kaçak bedeli diye bir kısım var ki asıl vehameti burası oluşturuyor. Bu sistem ile kaybolan ve kaçak kullanılan elektriğin ücreti de kullanıcılardan alınmaktadır. Bu durum büyük bir adaletsizlik oluşturuyor. Hadi kaybolanı temin etmeyi anlarız da kaçak kullanım bedelinin diğer kullanıcılardan alınması anlaşılması zor bir durum. Kayıp kaçak bedeli hizmetin hak etmeyen kişiye ulaştırılabilmesi için hak eden kişiden bedelinin alınmasıdır. Düşünsenize bir lokantaya gidiyorsunuz ve sizden yemek yiyip kaçan müşterinin ücretini de alıyorlar. Çok garip karşılayacağımız bu durum elektrik konusunda sıradan bir olay halini aldı. Bu sistem ile görevini yapan ve kullandığı elektriğin ücretini ödeyen vatandaş cezalandırılmakta ve kaçak kullananlar ise ödüllendirilmektedir. Bu sistem kaçak kullanımı teşvik etmektedir. Bir an önce bu yanlıştan dönülerek kaçak kullanan bölgelerde hizmet bedeli gerekirse zorla alınmalı ya da adalet için hizmet sunulmamalıdır.

 

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Aşkın Anatomisini Anlamak ve Anlamlandırmak

Elektrik enerjisi bulunduğu günden beri bütün dünyayı etkileyen; teknoloji ve ma...

Gül Yetiştiren Adam: Rasim Özdenören

Elektrik enerjisi bulunduğu günden beri bütün dünyayı etkileyen; teknoloji ve ma...

Gerçek Körlük ve Gerçek Bayramlar

Elektrik enerjisi bulunduğu günden beri bütün dünyayı etkileyen; teknoloji ve ma...