İslam’ın Avrupa’daki Mirası Kurtuba Camii

Emevi döneminin büyük kumandanlarından Tarık bin Ziyad’ın gemileri yakarak ayak bastığı bugünkü İspanya, İslam tarihinin efsane şehri Endülüs’ ün kurulduğu coğrafyadır. Kurtuba da üç asır boyunca bu devletin başkentliğini yapmış bir şehir. Kurtuba Camii, şehirle mabedin iç içe geçmiş nadir örneklerindendir. Adı Endülüs ile özdeşleşmiş bir camidir.

Endülüs İslam Devletinin kurucusu I. Abdurrahman, Kurtuba’da zamanın en büyük camisini yaptırmak ister. Kurtuba’da bu işe en uygun arsayı seçer fakat arsa Endülüslü bir Hıristiyana aittir. Sultan arsayı üç kilise parası karşılığında satın alır ve caminin inşasına 785 senesinde başlanır. Caminin temeli I. Abdurrahman zamanında atılsa da ömrü caminin bittiğini görmeye yetmez. I. Abdurrahman’ın ölümünden sonra hükümdar olan oğlu Hişam ve torunu Elhakem zamanında camii tamamlanır. Yapımı 10 yıl süren camiye 990 yılına kadar da eklemeler yapılmıştır.

Irak, Suriye ve doğunun birçok yerinden getirilen malzemelerle yapılmış, değerli taşlarla süslenmiştir. Zemini kıymetli mermer ve süslü tahtalar ile işlenmiştir. Yapının duvar ve tavanlarında oymalar, işlemeler ve gazeller bulunur. Kurtuba Cami’nin en güzel kısmı mihrabı ve minberidir. Mihrap at nalı şeklindedir. Minber, pek çok fildişi parçayla, değerli taşlardan altın çivilerle yapılmıştır. Caminin önemli özelliklerinden biri de sütunlarıdır. Her biri 10 m yüksekliğinde 1419 sütun bulmaktadır. Bu sütunlar için farklı mermerler bir arada kullanılmış kemerlerle de iki katlı görünüm sağlanmıştır.
Kurtuba beş yüz yılı aşkın bir süredir ezan sesiyle uyandıktan sonra 1236 yılında Kastilya kralı III. Fernando tarafından işgal edilir. Endülüs Emevi Devleti İspanyollar tarafından yıkıldıktan sonra Kurtuba Camii, katedrale çevrilir, bu durumda camiye büyük zararlar verir.

Endülüs ve Kurtuba yalnızca İslam dinini Avrupa’ya taşımakla kalmamış, etkisi günümüze kadar uzanan siyasi ve kültürel izler de bırakmıştır. Bugün hala ilk dönemlerdeki ihtişamını sürdüren İslamiyetin Avrupa’daki gözağrısı Kurtuba Camii işte böyle bir medeniyetin mirasıdır.
(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
İsmiyle Müsemma

Emevi döneminin büyük kumandanlarından Tarık bin Ziyad’ın gemileri yakarak ayak bastığı bugünkü İspa...

Dinmeyen Acı: Srebrenitsa

Emevi döneminin büyük kumandanlarından Tarık bin Ziyad’ın gemileri yakarak ayak bastığı bugünkü İspa...

Allah İçin Sanat ve Necip Fazıl Kısakürek

Emevi döneminin büyük kumandanlarından Tarık bin Ziyad’ın gemileri yakarak ayak bastığı bugünkü İspa...