Sıradaki içerik:

Demir Yaylı Dukak ve Kör Derviş

e
sv

İnsan Hayallerle Üzülmez

avatar

Hamide Akkaya

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Sınırsız olan ne kadar şey varsa hepsini hayallerde görmek, onlara hayallerde rastlamak… Hayallerin hudutsuz yegâne şey olması ve onlarla özgürlüğün, mutluluğun tadına varmak…

İşte bunlar, hayal âleminin kıymetli olmasına sebep olan şeylerden… Kıymet verişimiz hayallere bundan, onlara bağlanışımız bu yüzden. Öyle bir bağlanma ki bu, tıpkı onlar gibi güçlü ve özgür. Sahi neden bu kadar güçlü oluyor hayaller? Güçleri, kıymetlerinden mi ileri gelmekte? Öyle ya da böyle, hayaller, onların dünyasına dalana güçlerini hissettirmekte. Öyle bir dalmak ki bu… Şuursuzca yol alıp gitmek gibi değil, bilinçli olarak gideceğin yolu seçmek ve seçiminle gidişine anlam katmak gibi. İşte bu, hayalleri kıymetlendiren şeylerin temelinde olan en önemli şey. Ve hayal sahibine sınırsızlığı, özgürlüğü, gücü hissettiren asıl şey.

Hayal âlemi, işte böyle bir âlem. Ne güzel değil mi, uçsuz bucaksız o âleme dalmak. Çünkü o âleme katılan her şey, gerçekleşmesi istenilen şeydir. Her insan gerçek olmasını istediklerinin hayalini kurar, belki gerçek olur diyerek hayale sığınır önce. Hayallerinde yaşar istediklerini ilk başta, gerçeğin ön izlemesi misali. Sonra onları yaşadıkça, hayalinin gerçeğe dönmesinin hazzını da yaşar. Sindire sindire hissedilen bir mutluluktur bu aynı zamanda. Ancak bu mutluluğa erişmek herkese nasip olan bir durum değil. Çünkü herkes hayalini kurduğu şeyi yaşayamayabilir bazen. Birileri hayaline kavuşurken birileri de hep hayallerde kalabilir. Bazı hayaller gerçekle vuslata eremeyebilir velhasıl. Onlar hep hayallerde kalarak, safi bir istek olup hayal mertebesinden öteye geçemiyor. Oysa bir üst mertebede yaşanmışlık olacak olsa da bazı hayaller ulaşamıyor oraya. Bu durum, insana mutluluk verecek bir durum değil. Fakat onu üzecek bir durum da olmuyor çoğu kez. Çünkü insan, hayal kurmaya başlamadan önce tüm ihtimalleri kabulleniyor. İnsanın asıl maksadı, yaşamayı istediği şeyin hayalini kurmak olsa da insan, o şeyi yaşamama ihtimalini de biliyor. Olumlu veya olumsuz bir sonun olacağını bilerek hayaline başlıyor. Çünkü insan, avutmak istiyor kendisini. Hayal âlemi de bu isteğin gerçekleşmesi için en uygun yer oluyor. Gerçeğin olumlu veya olumsuzu olabilir, hayaller de ise böyle bir şey yoktur çünkü. Hayallerde her şey güzel, olumlu ve yolunda seyreder. Hiç kimse kötü hayallere dalmaz. İşte bu yüzden insan, en iyi şekilde, hayallerde avutur kendisini.

Ve işte bu yüzden güçlü onlar. İnsanın istekleri gerçekle sınırlanır ama hayallerde böyle bir sınır olmaz. Dahası hayallerde ayrılıklar değil kavuşmalar olur; kimse ağlamaz hayallerde, acı yerine mutluluk yaşanır bir hayalin içinde, kötü ve kötülükten ziyade iyi ve iyilikle muhatap olunur… ve en önemlisi, her şey olumlu, her şey çok güzel olur hayallerde.

Öyleyse, hayal kurmaktan korkmadan, hayalin gücüne bırakalım kendimizi. Unutmayalım, hayallerimiz, isteklerimizin özgürleştiği tek yer. Ve hayallerimiz, gerçeklerimizin bir ön izlemesi olur bazen. Öyle olmasa da hayal kurmaktan vazgeçmeyelim. Çünkü hayallerde yaşattıklarımızın, gerçeğe dönme ihtimali bile mutluluk sebebi oluveriyor. Ve en azından, gerçekte yaşayamasak da hayalde yaşatmış oluyoruz onları. Bu bile kâfidir hayal kurmaya.

Öyleyse, düşleyelim her şeyi. Düşlerin sınırı ve engelleri yok çünkü. Onlar alabildiğine yol alabilir kafaların içinde. Biz yeter ki o özgürlüğü verelim onlara. Ve besleyelim onları. Hatta, sınırsızlığa, özgürlüğe, açıklığa doğru gitmekten vazgeçemeyecekleri bir rota çizelim onlara. Unutmayalım o rota, gerçeğin rotasının bir ön izlemesi olabilir.

1992 İstanbul doğumluyum. Doğduğum ve yaşadığım bu şehre sevdalıyım. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü hayatımda, fikir ve ilim dünyamda en güzel etkileri olan Sakarya'da okudum. Söylediğim ya da söyleyemediğim her şeyi yazılara dökme fikri de Sakarya'da ortaya çıktı. 2015'ten beri yazma serüveninde yol alıyorum naçizane. Yazarak yaşayanlardan, hislerini kağıtlara dökerek nefes alanlardan, sessizliğini satır aralarında bozan, haykırışını harflerde yatıştıranlardanım. Kısacası hayatını yazdığı yerden başlatanlardanım...

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.