İlk Ezanın Bilal-i Habeşî (r.a) Tarafından Okunması

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Namaz imandan sonra gelen en önemli emirdir, namaz Müslümanlığın temel şartıdır, imandır, inançtır, teslimiyettir.

Namaz Günde beş vakit titizlikle ve heyecanla Yaratanın huzuruna çıkmaktır. Ben geldim ya Rabbi huzuruna geldim dünya ve avarelerinden sana sığındım demektir.
Tüm her şeyi bir kenara bırakıp şuur ve ihlasla yaratana yakarmaktır.

Namaz miraçtır. Miraç ise Rabbimiz tarafından biz insanlara verilen mübarek ve kötülüklerden arındırıcı bir armağandır. Nitekim efendimiz aleyhisselatı vesselamın da Hadis-i Şerifinde buyurduğu üzere

“NAMAZ MÜ’MİNİN MİRACIDIR.”

Mübarek miraç mucizesinden bizlere şifa olarak farz kılınan namaz yine Peygamber Efendimiz vesilesiyle öğrenilmiştir. Namazın kılınışını ve öncesinde kirlerden arınmak için alınan abdesttin alınışını Cebrail as. Peygamber Efendimize öğretmiştir ve Akabe civarında ilk namazı Cebrail as.’ın ardında kılmıştır Efendimiz. ve müminlere de “ Benim nasıl namaz kıldığımı gördüyseniz siz de öyle namaz kılın ve bana bakarak namazı öğrenin” diyerek namaz kılmayı öğrenmeyi emretmiştir Allah Resulü. Ve namazın evvelinde vaktin tespiti için okunan ezanı Muhammedîye, Ashaptan rivayetlere göre ilk olarak Abdullah Bin Zeyd’in ve ardından Hz. Ömer ve başka sahabelerinde rüyasında ezanı görmesiyle ve peygamberimize anlatmasıyla öğrenilmiştir.

Lakin İslamiyet’in gizli davet döneminde Mekke’de ezan açıktan okunamıyordu ancak Medine’ye hicretle beraber açık davetin başlaması ile artık İslam bütün kurallarıyla yaşanmaya başlamıştır ve Yesrib’in Medine olmasıyla beraberinde İslam’ın mescitleri inşa edilmiştir.

Kıblemiz Kudüs’ten Kâbe’ye tayin olmuştur ve Allah Resulü sahabelerle istişarelerde bulunur, namaza davetin huzura davetin çağrısının nasıl olması gerektiği konusunda ve birçok fikir gelir Allah Resulüne lakin hiçbirisi kabul bulunmaz ve o gün namaza davetin bir çağrısı bulunamadığı için üzüntüyle evine dönen Ashaptan Abdullah bin Zeyd yüreğindeki üzünç ile gözyaşlarıyla namaza davet için gür bir sada bulunması isteği ile dua eder ve yatar, rüyasında ezanı görür ve gece yarısı heyecanla koşarak Allah Resulüne rüyasını anlatır lakin Allah Resulü hiç şaşırmaz meraklanmaz çünkü Cebrail as. öncesinde Efendimize bildirmiştir ezanın nasıl öğrenileceğini.

Ve ezan artık namaza çağrılış davetidir.

Allah Resulü Abdullah bin Zeyd ’den gidip rüyasında gördüğü ezanı Bilal’e öğretmesini ister, Bilal’in sesi güzel ezanı o okusun der ve Bilal- i Habeşî ezanı öğrenir ve yüksek bir yere çıkarak ezanı okumaya başlar insanlığı namaza huzura davet eder.
Bilal-i Habeşî Resulüllah ‘ın müezzini olarak meşhur olur. O, açıktan Müslüman olduğunu söyleyen ilk yedi kahraman sahabiden birisiydi.

Mekke’de köle olarak bulunuyordu. İslâm’a girdiği için çok eza ve cefa çekti. Yapılan zulüm ve işkencelere meydan okurcasına sabretti. İnancından vazgeçmedi. Korku ve şiddetlerle alay ederek kahramanlaştı. Unutulmayan yiğitlerden oldu.

Yeryüzünde Müslümanların ibadethaneleri, camileri onun sadasıyla yankılandı. Ezan-ı Muhammedîye okundukça hep o anıldı. Allah kendisinden razı olsun, bizlerde her ezanı işittiğimizde ruhu şerifine Fatihalar okuyoruz.
Ve Bilal’in ilk davetinden itibaren o günden bugüne günümüze kadar namaza davet çağrısı olarak gelir ezan.

Ezan ı Muhammedî
Allâhü Ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber, Allâhü ekber.
Eşhedü en lâ ilâhe illallah, Eşhedü en lâ ilâhe illallah.
Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah, Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah.
Hayye ale’s-salâh, Hayye ale’s-salâh.
Hayye ale’l-felâh, Hayye ale’l-felâh.
Allâhü ekber, Allâhü ekber.
Lâ ilâhe illallâh.
 
Ezanın Anlamı
Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.
Allah’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim, Allah’tan başka ilah olmadığına şehâdet ederim.
Muhammed’in (s.a.v) Allah’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim, Muhammed’in (s.a.v) Allah’ın elçisi olduğuna şehâdet ederim.
Haydin namaza, haydin namaza.
Haydin kurtuluşa, haydin kurtuluşa.
Allah en büyüktür, Allah en büyüktür.
Allah’tan başka ilah yoktur.
 
Allah hayır ile kurtuluşa erenlerden olmayı nasip etsin bizlere inşallah.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir