Hediyeleşme Zamanı

"Allahümme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram."

"Alâ Rasulina salavat…"

Yüklerini mermer eşiğin yanındaki boşluğa bıraktı. Bağcıklarını çözdü bir bir. Ayakkabılıktaki köşe onunkiler için ayrılmış olmalıydı, diye düşündü. Artık arkasında düşünmesi gereken bir emanet kalmamıştı.

Kollarını birbirine kavuşturdu. Ellerini bağladı, kapılarını kapattı, göz bebeklerinin içindeki koyulukta buldu kendini. Çocukluğundaki gibi hafif şimdi…

‘‘(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.’’

Çocukluk, biraz da bu ayetin yansıması gibi geldi bir an. Rızık endişesi, yarının bitmez tükenmez hesabı yok. Kırgınlık, affetmenin habercisi. Günah-sevap çetelesi henüz oluşturulmamış. Büyüklerden görüldüğü üzere eda edilen namazda bir sağa bir sola bakıyor. Ne görüyorsa birebir taklit ediyor, tahkike erişmek için. Arkasından onların gönül havanında öğütülmüş; arzularla, pişmanlıklarla, temennilerle harmanlanmış salavatlarla mayalanan dualar geliyor. Dudak okumaya kalkıyor, vazgeçiyor. Bir dilek koyuyor zarfın içinde, kendi kalıbınca. Dualar, aminlerle mühürlenip sahibine kanat çırpıyor.

Avuçlar açılıyor, bir yudum rahmete muhtaç, çoraklaşmış kalpler için. Sağdan sola akış sağlanıyor. Kaynağından yatağına akan akarsu misali… Geldiği yeri de gittiği yeri de temizliyor. Süpürüyor taşı, toprağı. Ne bir kalıntı ne de bir iz…

Annesinin dizlerine oturmuş, başını bağrına yaslamış. Gözleri onun iğne oyalı yazmasına takılıyor, tekrar eden örüntünün içinde, masallar diyarına yolculuk başlıyor.

Kalpler, himmet okunun doğrultulduğu hedef tahtası oluyor şimdi de. Nârdan nura bir seyahat… İnce ince işleniyor ruhlar, elest bezminden aşina olanlar, araya giren zamanı telafi ediyorlar adeta.

‘‘…efendim, şeyhim, seyyidim ve senedim, ve kendisine tutunduğum, O’na itimat ettiğim, kendisiyle övündüğüm, kendisinden istimdat istediğim (kendisinden dua istediğim), gözümün aydınlığı…’’

Salonda hareketlilik başlıyor, uzandığı kanepeden sıçrıyor. Nerede olduğunu kestirmeye çalışıyor, gözleri annesini arıyor. Masum bakışların arasında, olanlara anlam vermeye çalışıyor.

-Hediyeleşme bitti kurban, kalkabilirsin.

-…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yanlıştan Doğan Yanlış

"Allahümme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram." "A...

Sekiz

"Allahümme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram." "A...

Asil

"Allahümme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram." "A...