Hâlâ

Olmadı, olmayacak cennet misal bir hayatın... Gönlünde bir kışı, bin yaşadıysan... Geçmişinin karanlığını her anına taşıdıysan... Gözlerinin nemi kurumak bilmediyse, sen hâlâ dünyanın salt kötüolduğuna bu kadar inanmışken, cennet misal bir hayatın olmayacak.

Bir de anıların enkazını her seferinde hayallerinin üzerine yıkabilmekte mahirken ve kaderinin sana fırsat diye sunduğu en taze çağları o enkazdan hâlâ ceset olarak çıkarabiliyorken, cennet misal bir hayatın olmayacak.

Vesveselerin, göğsünün tam orta yerine kök salmış ve sen o kökü ümitsizlik ile bu denli sulamışken, gönlünde seni kurtaracak hiç bir sevgiye yer kalmayacak ve sen cennet misal o hayatı yaşayamayacaksın.

Her yeni günün sadece kahrından bahis açarken, kapalı olan gözlerine "haklıdır" deyip güneşi yalanlarken ve bir çocuğun velilere yol gösteren halinden bu denli yüz çevirmişken, cennet misal o hayatı yaşayamayacaksın.

Hâlâ "ölüm" deyip orada kalıyorsan, bir bahara şen şakrak, çiçekli açmıyorsan, "kavuşmak" deyip onu dâhi sevincinin beyanına yeterli buluyorsan, sende güneş gibi yanan bir aşk yokken, cennet misal o hayatı yaşayamayacaksın.

Dünyayı yâr, ukbayı ağyar görüyorsan, buna bir de sefanı, cefanı sebep sunuyorsan, "sefa da cefa da Sen'den" demiyorsan, başına hamdı taç etmiyorsan, dilin isyana hâlâ bu kadar dönüyorken, sen cennet misal o hayatı tadamayacaksın.

Gayrete gel hele... Her saniye vücudunda yok oluş ve var oluş, vardan yok, yoktan var oluş var iken, ümitsizliğine sığınma. Yoktan var edene, vardan yok edene inandıysan, bil ki insan aklını zorlayan, insan gönlünü yoran o haller birer kemendi ilahidir. O kapıdaysan, orada kal. Değilsen o kapıya var. Nedamet ile boyun bük. O kapıda kendini kaybet ki kendini bulasın ve bulmuş olarak kalasın, ebet müddet.

Unutma ki her hal bir diğerine döner ve insan en uzun mesafeyi kalbine indirdiği ve diline döktüğü bir cümle ile kat eder. Bu mesafe cennet ile cehennem arasıdır ve sadece dünyada iken geçilebilecek mesafedir. Çünkü dünya sıratın ta kendisidir.

Ümit et, ey her haline şaşılası, kârlı insan. Sabır ve şükrün neticesi, sende nihayetsiz bir hayatın sermayesidir. Sen, “hayat” derken şu dünyaya değmiş yetmiş ya da seksen senelik bir eskime payını kastediyor olamazsın. Eğer hayat şu gölgelendiğimiz belde ise ne kadar kısa, değil mi? Özeti, üç kelime… “Hoş geldin”, “Güle güle”, bir de “Allahaısmarladık”…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Parçalı Umutlu

Olmadı, olmayacak cennet misal bir hayatın... Gönlünde bir kışı, bin yaşadıysan... Ge&cced...

Laal Singh Chaddha’nın Düşündürdükleri

Olmadı, olmayacak cennet misal bir hayatın... Gönlünde bir kışı, bin yaşadıysan... Ge&cced...

Nesrin Abla ve Huzurun Kokusu

Olmadı, olmayacak cennet misal bir hayatın... Gönlünde bir kışı, bin yaşadıysan... Ge&cced...