Sıradaki içerik:

Nizamülmülk ve Nizam-ı Âlem

e
sv

Gülümse

avatar

Amine Yamaç

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Ben size haddim olmayarak bir reçete yazmak istiyorum. Ama yapılması çok zor. Eğer gerçekten bu hayattan güzel bir insan olarak geçmek istiyorsanız bunlar size yetecektir. Aksi takdir de ne kendinize ne de başkalarına bir faydanız olmayacaktır. Yıllarca okumuş doktor olmuşsun ama gelen her hastaya kötü muameleyi kendine bir yaşama şekli seçmişsin. Şifaya vesile olmak böyle mümkün mü? Ya da annesin diyelim. Üç harika çocuk vermiş Allah sana. Ama sen sürekli çocuklarına bağırıyor kızıyorsun. Dilediği marka ayakkabıyı alsan da çocuk seni gerçekten sevemez. Çünkü gönlüne dokunamıyorsun. Teknik olarak nasıl davranış sergilemiş olursak olalım, eğer iyi huylu değilsek kimsenin gönlünde yer edinemeyiz. Kimse arkamızdan ne güzel insandı be demez. Oh be öldü de kurtulduk denen kimselerden olmak istiyorsanız orası ayrı, reçeteye hiç gerek yok. Lafı çok uzatmadan reçeteye geçmek istiyorum. He bu arada ilaçlar çok ucuz ama yan etkileri sizi masrafa sokacaktır. Sponsor bulmanız da ayrı bir tavsiyemdir. Sponsor mu? Ne alaka mı diyorsunuz. Haklısınız ne alaka. Ama bu maddi ihtiyaçlara değil manevi yorgunluklara destek bir sponsor. Hani birçok kimsenin “Yol Arkadaşı” diye tanımladığı cinsten. Benim mesela var. Zaten sponsorum olmasa bu gücü alıp bu reçeteyi hazırlayamazdım. Adı Ayşe. Çok güzel değil mi? Gönlü de, yüzü de adı kadar güzel. Hadi sen yaparsın dedi ve beni klavyenin başına oturttu. İşte bu sponsor çok önemli. Yoksa elinizde reçete eczane eczane gezersiniz de ilacı bulamazsınız.   Aman sende ne çok tavsiyen varmış demelerinizi duyar gibiyim o yüzden burada tavsiye kısmını bırakıp reçete kısmına geçiyorum.

Her zaman gülümsemek için bahaneleriniz olsun, somurtmak için değil.

Sadece olumlu şeyler için değil olumsuz şeyler için de şükredin. Hayırlısı bazen sizin için olumsuz gözükenin içindedir.

İsteklerinizi sizden üstünlüğü olamayan insanlara değil. Yaratıcımız olan Allah’a söyleyin. Ve O’na sonsuz güvenin.

Büyüklerinizin bilgilerini asla küçümsemeyin. Sizin 200 sayfa kitap okuyarak öğrendiğiniz teknik bir bilgiyi, o yaşayarak öğrenmiştir. Tecrübe her zaman çok kıymetlidir.

İnsanların “birey” olmasına müsaade edin. Onları dinleyin ve onlardan neler öğrenebileceğinize bakın.

Arkadaş edinmekten çekinmeyin. Her insana gülümseyin ve selam verin.

Sevdiklerinize sık sık hediye alın. Asla karşılığını beklemeyin. En güzel karşılık gözlerinde ki teşekkür gülümsemesi onu kaçırmayın.

Son olarak. En güzel ahlaklı insan örneği Hz. Muhammed (s.a.s)’dir. Eğer onun güzel hayatını kendinize örnek edinirseniz güzel ahlakınızla örnek olmaya aday olacaksınızdır.

1996 yılının 12 Haziranında, Sivas’ın elli haneli küçük bir köyünde dünyaya geldim. Şuan 22 yaşındayım. Kocaeli üniversitesinde çalışma ekonomisi okuyorum. Asıl kendim olarak yaptığım iş ise, İHH İnsani Yardım Vakfının Kocaeli şubesinde Lise Başkanlığı yapıyor olmam. Bu dünyadan gençler için bir fidan da olsa dikmiş olarak geçmek en büyük duamdır. Yazarlık hayatımı da bu güzellik üzerine inşa ediyorum. Edebiyat alanında en büyük ilgim şiire olmasına rağmen şiir yazamıyorum. Fikir yazılarında ve gezi yazılarında şimdilik kendimi bulabiliyorum. Belki bir gün ‘Şair Hanım’ olmak da nasip olur. Kitap okumak ve fotoğraf çekmek fani dünyanın bende ki tutkularıdır. Kendimi tanımlarken kullandığım, başka hiçbir fazlalığa gerek bırakmayan iki kelime var onları da belirterek son vermek isterim. Heyecan ve heves yeterli 22 yılı özetlemek için.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Abdul hamit2 sene önce
 • Güzel şeylere değinmişsiniz ama bizim toplumumuzda genel bi hastalık var bu saydığınız iyimser metodları inanın b8r çoğu biliyor ama uygulanmakta ve idrak etmekte sıkıntı yaşanıyor benim tavsiyem daha kesinci, nokta atışı yapılan tavsiyeler idrak etmede kişiyi harekete geçirmekte daha iyi olur..