Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Gönül Teline Dokunanlar | Dilhâne Söyleşileri Kitabı Yayınlandı

avatar

Dilhâne

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Milletlerin tarihlerinde, o milletin kültür hayatına derin izler bırakan isimler vardır. Bu isimler müspet manada milletin irfanına katkıda bulunabilmek adına yazdıklarıyla, söyledikleriyle, hayatlarıyla örnek teşkil ederler. İşte irfan medeniyetinin inşasından çok önemli birer aktör olan bu isimler, milletin tarihinde âdeta kaderini belirleyen köşe taşları gibi ehemmiyet arz ederler.

Elinizdeki kitapta birlikte yaşadığımız toplumu inşa etmek adına fertlerin imanına, ahlakına, ahkamına, kültürüne katkıda bulunabilmek için kalemleriyle, fikirleriyle, söylemleriyle, her biri birer rol model olan isimlerle yapılmış söyleşiler var.

Dilhâne dergisi bu söyleşileri yaparken sadece isminin ve yaptığı çalışmaların etkisiyle toplumda öne çıkmış insanlar olmalarını düşünmemiş, aksine yaptıkları tüm çalışmalarla irfan medeniyetinin inşasında ne kadar önemli rol oynadıklarını, üstlendikleri misyonla toplumu eğitmek adına nasıl alın teri döktüklerini de dikkate alarak isimleri seçmiş, özellikle bu isimlerle söyleşiler yapmıştır.

Her biri birbirinden kıymetli bu isimlerin, şahsi çıkarlarından ziyade yaşadıkları toplumun genç, yaşlı tüm fertlerini bilgi, birikim, tecrübe ve sahip oldukları ilimle nasıl donatabileceklerinin kaygısını güden insanlar olması da ayrı bir güzellik…

Düne dönüp baktığımız zaman, bugünümüzü şekillendiren ve fikir hayatımıza derin izler bırakan isimleri nasıl hayırla yad ediyorsak; yarına ulaşacak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin dönüp bugüne baktıklarında, yaşadıkları günü inşa etmek için, şairin dediği misal, yeri geldiğinde damarlarından kalemlerine nasıl kan çekerek emek çektiklerini görecek ve minnettar olacaklardır.

Bize fikirlerini, bilgilerini, birikimlerini hiç çekinmeden serdeden, sorduğumuz sorulara derin bir tefekkür sonucu en doğru cevabı vererek doğru bilgiye; doğru kaynaktan, doğru cümlelerle ulaşmamızı sağlayan tüm konuşmacılara can-ı gönülden teşekkür ediyoruz. İyi ki sizlerle aynı çağda, aynı dönemde yaşama lütfunu bize vermiş Rabbimiz… Sizi tanımak bahtiyarlığını tarif edebilecek kelime bulmakta zorlanıyoruz.

Zira sizler bu milletin geçmişi ile geleceği arasında köprü vazifesi gören kıymetli ve kuvvetli burçlarsınız. Her biriniz fikir ve ilim sancağını diktiğiniz en yüksek burcun, âtîyi inşa etmek için maziyi en ince detayına kadar tahlil edebilen kahramanlarısınız.

Şükranlarımızla.

Yayın Yönetmeni: Ahmet Hamdi Köksal
Editör: Tahir Ceyhun Yıldız
Önsöz Yazarı: Yusuf Duru
Kapak Çizim: Rabia Bağır

Bir insana erişmenin ve ruhuna dokunmanın en güzel yollarından biridir edebiyat. Kelimelerin birbiriyle olan aşkını anlatır ve bu anlatım sırasında insana dair olgularıyla bizlere dokunur. Dilhâne işte böylesine aziz bir uğraşın günümüzdeki temsilcisi olarak tüm topluma ulaşmayı amaçlayan bir edebiyat şiir ve fikir dergisidir.

Edebiyat sahip olduğu varlığın içerisinde bir fikre sahiptir. Bu fikirle kavurur cümleleri ve ortaya bir dünya mirası ortaya çıkarır. Varlık gösteren dışa vurum bazen bir düz yazı olur bazense bir şiir. Eğer fikir kendisi bir şiirde bulursa her kelimesinde adeta bir rengin onlarca tonuyla karşılaşır insan. Bu anlam zenginliği ise edebiyatı yeşertir, insanın özüne dokunmasını sağlar. Edebiyat, şiir ve fikirlerin insana sağladığı huzuru ve yüceliği fark eden birçok söz ve kalem ustası; ömürlerini bu alanda sarfetmişlerdir. Aynı manevi değeri arayan nice insanın varlığını hoşgörü ve güzellikle karşılayan Dilhâne dergisi bu arayışın karşılığı olarak yeni yazarlar için de bir platform görevi görmektedir.

Öyle ki söz edilen amacın sonucu olarak Dilhâne Dergisi, okuyucularından ve yazı yazarak bir uğraşı ortaya koymak isteyen herkesten yazılarını beklemektedir. Bu yazıları bünyesine katarak diğer insanlara ulaştırarak hem yazarın gelişimini desteklemektedir hem de yazara duygu ve düşüncelerini başka insanlara aktarma olanağı tanımaktadır. Eğer sizlerde yazılarınızı paylaşmak isterseniz ilgili bilgileri dilhane.net adresinde bulabilirsiniz.

Bir fikrin hamurunu edebiyat ve şiir ile yoğururken, toplumdan yazılar alarak bu uğraşa değer katmanın bir başka boyutu daha bulunmaktadır. Hiçbir bir karşılık beklemeksizin edebiyat şiir ve fikre duyulan saygıdan dolayı tüm bu uğraşları yine toplumla paylaşmak. Bu sebeple Dilhâne dergisi insanlara ulaşabilmek için aylık yayınlarını, yapılan söyleşileri, yazıları ve daha birçok yazılı ve görsel ürünü dilhane.net adresinde hiçbir maddi karşılık olmaksızın insanlarla paylaşmaktadır.

Bir yandan değişen dünyaya ayak uyduran bir yandan da sahip olduğu öze günden güne değer katmayı hedefleyen Edebiyat şiir ve fikir dergisi olarak farklı konularda ve çeşitli türdeki ele alımlarıyla edebiyat dünyasında emin adımlarla ilerlemeyi sürdüren Dilhâne dergisi, siz edebiyat aşıklarını da pür heyecanla beklemektedir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.