Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 4

e
sv

Goethe’nin Ressamlık Yönü Gamze Demirelli

avatar

Gamze Demirelli

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Johann Wolfgang Von Goethe, hayatı boyunca bir çok dalda eser vermiş bir kişiliktir. Resime olan ilgisi küçük yaşlarda başlamıştır. Yaşadığı ülkenin uğradığı talihsiz bir olay Geothe’nin yeni bir yeteneğini gün yüzüne çıkmasına sebep olmuştu. 1759 yılında Fransa’nın Frankfurt’u işgal etmesi sonucu henüz küçük bir çocuk olan Geothe’nin evlerinin karargah binası olarak kullanılması onun görsel sanatlar ile tanışmasına vesile olmuştur. Bu sayade Fransız sanatı, tiyatrosu ve antik kültürün öncüleriyle tanışma imkanı bulmuştur.

1773 yıllarında aldığı hukuk eğitiminin yanında o dönemlerde hüküm süren Rokoko kültürünün etkisi altında sanatsal faaliyetleri üzerine yoğunlaştı.  Antik sanat anlayışı ile yakınlaşmasına vesile olan ressam Adam Friedrich Oeser ile bizzat tanışması, hayatındaki önemli karşılaşmalardan biri olmuştu.

Oeser, buna ilişkin olarak, sanat anlayışı ve kabiliyeti konusunda Goethe’yi teşvik etmiş ve O’na çizim dersleri vermiştir. Bu sayede Goethe, bir bakır ustasının yanında, oymacılık ve gravür tekniklerini öğrenme imkânı da bulmuştur. Ünlü sanat tarihi kuramcısı Johaan Joachim Winckelmann’ı tanıyınca sanata düşkünlüğü daha da artmıştır.

Klasik olgunluk döneminde (1796 yılları) Propyläen adlı bir dergi çıkarmaya başlamış ve bu dergide güzel sanatlar hakkındaki düşüncelerinden ve ideallerinden bahsetmiştir. Yaptığı çalışmalarında ve özellikle desen çizimlerinde güçlü bir üslup, olağanüstü bir zeka ve inanılmaz bir hayal gücü görülür.

24 Aralık 1994 yılında Afyon'da dünyaya geldim. Uzun zamandır Denizli'de yaşamaktayım. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yönetim bilişim sistemleri 4. sınıf öğrencisiyim. Edebiyat ve şiire olan ilgim ortaokul ve lise yıllarıma dayanıyor. Yaklaşık on yıldır şiir yazıyorum. Bana göre yazmak insanin içini yansıtan bir ayna, okumak ise kendini farklı aynalarda keşfe çıkmak demek. Gönüllere dokunmak ümidiyle.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.