Giriş Yazısı: Mayıs 2022

Msn Messenger ile başladı maceramız. Eve gelip, tüplü monitörün karşısına geçip arkadaşlarımıza titreşim göndermek de sevdaya dahildi o programda. Eğer hoparlörün sesi çok açıksa, korkutucu bir durum oluşurdu titreşim sesinden. Çünkü beklenmedik anda listenizden biri size titreşim gönderebiliyordu. Winamp ile müzik dinler, bunu da Msn'de kişisel ileti kısmına yansıtırdık. Ne dinlediğimizi görmeliydi herkes.

Sonra forum siteleri ile tanıştık. Sitenin en aşağısında online kullanıcılar kısmında kullanıcı adımızı görmek mutluluk veriyordu. Bir konu başlığı açardık ve altına cevaplar gelirdi. Bazen bir moderatör, atlı süvari gibi çıkagelir ve konu kilit diyerek kapatırdı konuyu. Konu kapanırdı ama bizim için kapanmazdı. Üzülürdük ama pes etmez yeni konuların peşine düşerdik.

Her şey bu seviyede ilerlerken Facebook girdi hayatımıza. Bu seviye şimdiye göre iyiydi çünkü. Facebook bambaşka bir alem oldu hepimiz için. Sanatçılar, futbolcular, askerlik arkadaşımız, çocukluk arkadaşımız ve daha nicesini bir anda karşımızda bulduk. Ömrümüz boyunca bir daha asla görmeyeceğimizi düşündüğümüz insanları çok rahat bulmaya başladık.

Aradan geçen yıllar, Instagram, Twitter gibi sosyal medya ağlarını da getirince neye uğradığımızı şaşırdık aslında. Tabi bunu yıllar sonra farkedecektik. Kim derdi ki bu mecralar sıla-i rahimi azaltacak, insanlara ruhi bunalımlar yaşatacak, hatta suç işlemelerine vesile olacak diye. Bunların hepsi oldu. Hem de çok fazla oldu.

Evet, sosyal medyanın kolaylık sağladığı güzel yönleri elbette var.

Bu yönleri için kullanım sürelerini azaltıp, kullanım yöntemlerimizi iyi ayarlamamız gerekiyor.

Dilhâne Dergisi'nin 53. sayısında bizler de tam olarak bu konuya değindik.

"Sosyal medya ile uzaklara yaklaşırken yakınları kaybetme!"

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Giriş Yazısı: Ocak 2023

Msn Messenger ile başladı maceramız. Eve gelip, tüplü monitörün karşısına ge&cce...

Dilhâne Yazarlarından 2023 Yılı İçin 40 Kitap Önerisi

Msn Messenger ile başladı maceramız. Eve gelip, tüplü monitörün karşısına ge&cce...

Giriş Yazısı: Aralık 2022

Msn Messenger ile başladı maceramız. Eve gelip, tüplü monitörün karşısına ge&cce...