Sıradaki içerik:

İstanbul’da Bir Hayır Kurumu: Darülaceze

e
sv

Gezmediğim Yazısı

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Tıpkı böyle yıldızlı bir akşamdı, yola çıkmadım.
-Bahse girerim gidemezsin, dedi.

Zaten gitmeyecektim. Bahsine de girilmezdi ayrıca. Bir bahse girecek olsam kendimle girerdim.‘’ bahse girerim ki sen bu dünyadan bin bir kamburla gideceksin, sırtın pek midir…’’ Bir yolculuğa çıkmak için gitmek mi gerekiyor? Binbir defa vardığım kapılar var ayaklarım oraya hiç yürümedi. Bazen ayaklarımın durduğu kapılara kalbim bir an olsun varmadı. Benim ruhum ve bedenim hiç barışmadı. Gecenin iğne gibi battığı saatlerde göz kapaklarıma bağlanmış taşları koparıp durduramadığım düşünceleri yıkık gecelere kurşunlar gibi ateşliyorum. Kimi havai fişekler gibi çok şatafatlı ve çok alıngan, birden gözden kayboluyor. Kimi ise geceden daha karanlık, göremiyorum.

Yalnızca kulaklarımda uğultusu var. Kurtçuklarla düşüncelerin kardeşliğine inanıyorum.

Yola çıkmak istiyorum. Sefer istiyorum. Yani deveyi gütmemek. Yani… Diyardan gitmek. Gençliği jiletler içinde geçmiş kötü mazili dünyayı henüz tanımadığım için ahmak bir cesaret mi taşıyorum cebimde? Devirmek istiyorum dünyayı ince bileğimle. Yumruğunu havaya dikemeyecek kadar nazik bir devrimciyim. Bu yüzden dünyayla beraber dönüyor başım.

Şimdi şu yıldızlı gecede bitki örtüsü gökdelenler olan bir şehre aniden inseydim, dehşetle gecem yıkılırdı. Belki gecesi yıldızlardan daha aydınlıktır indiğim şehrin. Gündüzümsü ışıklar altında gerçek bir geceyi özleyerek bu ihtilalin sorumlusunu arardım. Yapay göllerin üzerindeki plastik yunuslarla dümdüz gidince dünyanın bir tepsi olduğunu kanıtlardım, belki?

Gülüştükçe kanayan çatlak dudaklar gibi tanıştıkça ve tanındıkça ince ince yırtılır insan bu şehirde. Yırtılan kenarlar tütsülenir, mum ışığında yazılmış romantik bir mektup gibi. Yırtılır ve süslenir, afet yanlarımız. Enkazın ortasında kravatlar yüksek topuklar ve dosyalar ayaklanır her sabah yürür gider bu şehir.

Bu şehir ve her şehir bir gün yıkılır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.