Gece ve Hüzün

Ne uzundur şu kısacık ömrümüzde geceler. Hüzün buğusu gözlerinde vakit bağ bozumudur. İhtiyar bir kapının tokmağında gizlenmiş bir aşk öyküsüdür geceye düşen sessizlik. Daha kapıyı çalmadan buyur eder gözlerin lakin ne sen hancısın ne ben yolcuyum. Gönlümde yaşlanmaya geldi deli gençliğim.

Ve tüm renkler sabaha kadar siyaha boyanmıştır. Düşler siyah, bahtlar siyah yalnız ak alnındaki derin çizgiler aydınlatır gözlerinle bir olup geceyi: Siyah hüzün kadar kemalattır senle sevgili. Ben siyahı sende sevdim ve geceyi yağmurları da zemheriyi de sende sevdim velhasılı kelam nerede isen orayı sevdim. Baş dönmelerimdir bakışların, baş eğmelerimdir bakışların. Baş üstüdür bakışların.

Aklımı başımdan alır götürür bakışların. Mekke – Medine arası hicret midir kaşların. Ümmet için döktüğün gözyaşların, her dönemi ayrı bir aşktır yaşadığın yaşların.

Ağlasam yaşlar düşer yanaklarına. Bu yüzden zorakidir hep tebessümlerim. Biliyorum sözümün bittiği, yüzümün bittiği yerdesin. Hücrelerimi bir arada tutan varlığımı da zerrelere bölen sevgili. Ya sana susmalı ya senden konuşmalı. Senden bahseden cümlelerdeki kelimelerin bir araya gelme telaşı gökyüzüne kanat çırpan mink bir serçe heyecanıdır sevgili.

Gözlerin ayrı bir lisan, ufacık kalıyor o alemde insan. Gölgene dahi muhtaç bugün gözlerim. Yalnız ben değilim kokuna hasret. Rüzgar bir oyana bir bu yana neden dolaşır durur sanırsın sevgili. Un ufak olmuş, toz duman olmuş umutlarla da olsa sarılmak sana. Zerresi dahi kalsa umudun, sana sarılmak, sımsıkı sarılmak sana. Doymalara doymadan, bedeni ateşe veren patlayan volkanlardan sızan lavlara sarılmak. Öleceğini bile bile ateşe atlayan pervaneler gibi. Aşkına lokmalarca can batırmak, böylece rızıklanmak ve sonra yoklara katılmak cübbende. Kalabalık gurbetlerden sana doğru uzanarak, himmetinle yokluk aleminde birliğe kavuşmak. Ateşleri buzda eritip vuslata kavuşmak. Hüzün topraklarını göz yaşları ile sulayıp boy boy biten yoklularda dolaşmak. Benim olmadığım, ben’in olmadığı yerlere ulaşmak.

Yokluğunu varlığıma değil yokluğuma sevdir sevgili…

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Ne uzundur şu kısacık ömrümüzde geceler. Hüzün buğusu gözlerinde vakit...

Boşluk

Ne uzundur şu kısacık ömrümüzde geceler. Hüzün buğusu gözlerinde vakit...

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Ne uzundur şu kısacık ömrümüzde geceler. Hüzün buğusu gözlerinde vakit...