Gece Vardiyası – 3

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Bu nasıl bir tirattır ki böyle, hatıralar kan gölüne döndü. Ne zaman içinden dışına çıkacak, etrafına bir bakacaksın? Cemre toprağa düştü, yarın bu bahar da gelip geçecek; daha ne zamana kadar bahara küsecek, patlayan tomurcuklara bakmayacak, bir serçe gibi siftinerek “yeniden doğuş”u selamlamayacaksın?

Susuyorsun değil mi?
Dudaklarım çatlıyor.
Bir gül göndersem.
Dikenleri parmaklarıma batmayanından olsun.
Hava bozacak, deniz patlayacak herhalde.
Nasıl da tahmin ettin!
Baksana dalgaların sahilime vurmaya başladı.
Üşüteceksin.
Zaten istediğinde bu değil mi?
Ne istiyorum ki?
Üşütmemi!

Bak tekrar söylüyorum; bahar kapına dayandı, pazartesinden sonra havalar ısınacakmış, Gülhane henüz tenhayken ceviz ağacına selam ver. Cem Karaca için bir Fatiha oku. ‘‘Ya Rabbi benim de dalıma su yürüsün, yaşım gelip geçiyor; diğer yarımı gönder. Babam Adem, sana nasıl dua edip annem Havva’ya kavuştuysa bilmediğim o duayı sen biliyorsun, aha onun yerine bir başka dua okuyorum, sen babamın duasının yerine say…’’ desen inanıyorum ki için dışın bayram yerine dönecek, bahar saçlarında esen rüzgar olacak; beni mutlandıracak, ‘aşk olsun, bunu daha önce neden söylemedin’ diyeceksin.

Sakın, bir gün senden bir şey isteyeceğimi bekleme. Zaten sen de benden bir şey beklemiyorsun. Kendi kendimize yetiyoruz. Herhalde ben biraz artıyorum ki seni senden fazla düşünerek, içimin aynasını yüzüne tutuyorum; sen kendini göremiyorsun.

Kentinden dışarı çıkmayı düşünüyorsan, nisanın son haftasını ya da mayısın ilk haftasını seç. Osmaniye bir uçtan bir ucu portakal çiçeği kokacak..

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir