Farklı Yönleriyle Victor Hugo

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Fransız İhtilali’nden sonra Fransa’da çalkantılı günler hüküm sürmeye başlamıştı. Victor Hugo 26 Şubat 1802 yılında bu karmaşanın içine doğdu. Doğduktan iki yıl sonra Napolyon Bonaparte Fransa İmparatoru seçildi. Victor Hugo’nun babası Joseph Leopold Hugo, Napolyon’un ordusunda üst rütbeli bir subaydı.

Annesi ve babası arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle sorunlu bir çocukluk geçirdi. İlkokula İspanya’da aristokratların çocuklarını kabul eden bir okulda başladı. Babası sonradan soyluluk ünvanı aldığı için buradaki çocuklar tarafından dışlandı. Bu günlerin, yazarın ileriki yaşantısında siyasi düşüncelerini şekillendirmede etkili olduğu söylenir.

(Başlarda şiddetli bir Kral yanlısı olan Victor Hugo, ilerleyen yıllarda koyu bir Cumhuriyetçiye dönüşmüştür.) Yazar daha sonra Paris Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmeye başladı ancak Napolyon’un imparatorluktan düşmesi ile ailesi için zor günler başlamıştı. Victor Hugo, maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemedi ve okuldan ayrıldı. Bu yıllar onun ilk şiirlerinin doğduğu zamanlar oldu. 1821’de en büyük destekçisi olan annesini kaybetti. Annesinin onayı olmadığından, büyük aşkı Adele Foucher ile annesi vefat ettikten sonra evlendi. 1843’te Hugo’nun en büyük ve en sevdiği kızı Leopoldine, evlendikten kısa bir süre sonra eşiyle beraber Seine Nehri’nde boğuldu. Victor Hugo bunu gazetelerden öğrendi ve büyük bir yıkıma uğradı.

1851’de Üçüncü Napolyon’un seçilmesinden sonra krallığını ilan etmesi sebebiyle sürgüne çıktı. Fransa’dan ayrıldıktan sonra Channel Adaları’na gitmeden önce bir süre Brüksel’de yaşadı. 1852’den 1855’e kadar Jersey’de yaşadı ve 1855’te 15 yıl kalacağı Guernsey’e taşındı. Üçüncü Napolyon 1859’da genel af ilan ettiyse de o sürgünde kalmayı tercih etti. Fransa-Prusya Savaşı kaybedilip Üçüncü Napolyon iktidardan çekilmek zorunda kalınca ülkesine geri döndü. 1870’te Paris’e dönen Victor Hugo halk tarafından ulusal bir kahraman olarak karşılandı. Paris’e döndükten sonra hafif bir felç geçirdi, kızı Adele akıl hastanesine kaldırıldı ve iki oğlunu kaybetti. Psikiyatride Adele Sendromu olarak bilinen, bir insanın hayatını ve sağlığını ciddi derecede tehdit eden zihinsel bozukluk durumu ismini ünlü yazarın kızından almıştır.Yetenekli ve eğitimli genç kız olan Adele Hugo Teğmen Albert Pinson’dan etkilenir ve onun ilgisini çekmek için her yolu dener. Beklediği karşılığı alamamasına rağmen teğmeni gittiği her yerde takip eder ve onun peşinde dünyayı dolaşır. Daha sonra Teğmen Albert Pinson başka bir kadınla evlenir ancak Adele Hugo saplantısından kurtulamaz. Mevcut tedavi usulleri ve tam tecrit dahi faydalı olmamıştır.

Bu dönem, 1868’de de eşini kaybeden Victor Hugo için ağır ve acılı dönemlerinden biri olmuştu. Victor Hugo, acı kayıplarına rağmen siyasetten kopmadı ve 1876’da yeni oluşturulan senatoya seçildi. Ancak partisiyle oldukça uyumsuzdu ve kısa zaman sonra senatodan ayrıldı. Hayatı çocukluğundan itibaren maddi zorluklara, sürgüne ve acı kayıplara sahne olan Victor Hugo 22 Mayıs 1885’te 83 yaşında zatürreden hayatını kaybetti. Fransa’da yas havası hakim oldu.

Victor Hugo edebi yönüyle güçlü bir kalem, aynı zamanda Fransa’da üçüncü cumhuriyete ve demokrasiye yön veren siyasi bir isim oldu.

Edebiyatta Romantizm akımının lideri olarak anılan Victor Hugo düz yazı ve şiir ustasıdır. Kendinden sonra gelen pek çok şair ve yazarı etkilemiştir. Charles Dickens, Dostoyevski, Oscar Wilde, Tolstoy, Albert Camus gibi isimler ondan etkilenmiştir.

Başlarda şair olarak tanınan Victor Hugo “Notre Dame’ın Kamburu” adlı romanıyla büyük bir roman yazarı olduğunu göstermiştir. Ancak onu dünya çapında ünlü yapan romanı “Sefiller” olmuştur. Romanın tamamlanması 17 yıl sürmüş ve nihayet 1862’de yayınlanmıştır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir