Eylemden Dirilişe Mehmet Akif İnan

(Okunma Süresi: 2 dakika)

Yeni bir şiire başlarken yaşadığım heyecan var içimde. Bütün hesapları alt üst etmek, çizgiden çıkmak, öfkemi kuşanarak beton şehirlerin arasından geçmek ve bir nehir kıyısında soluklanmak… Suyun akışını izledikçe yenilenmek ve daha sağlam kalkmak ayağa…

M. Akif İnan acaba;

“Her eylem yeniden diriltir beni

Nehirler düşlerim göl kenarına” dizelerini yazmamış olsaydı da ben böyle düşünecek miydim?

İnsanın hayatı bazen yazdıklarıyla birlikte ilerler. Yaşarsın ve yazarsın. İşte o andan itibaren yazdıkların yaşadıklarının bir şerhi gibi olur. Akif İnan, bütün sıfatlarının birleşmiş hali olarak bir dava adamıdır. Her an eyleme hazır bir ruh halini ömrünün her safhasında dopdolu yaşamış, sözünün hakkını vererek ve yüzünün akıyla ömrünü tamamlamıştır.

Öğretmen olarak eylem adamı,
Şair olarak eylem adamı,
Sendikacı olarak eylem adamı,
Yedi güzel adam içinde eylem adamı,
Attığı adımda eylem adamı…

Derse girerken bir tufan gibi giren, şiir okurken gümbür gümbür titreten tüm şiirleri…

Necip Fazıl’dan aldığı heyecanı hayatının tüm safhasına hakkıyla taşıyan Büyükdoğu neslinin bir neferi,

İçinde bitmek bilmeyen bir azimle her daim ayağa kalkmaya hazır bir Diriliş nesli yolcusu…

Kudüs nefesli bir direnişçi,

Düşlerini Mescid-i Aksa süsleyen bir yol arkadaşı…

Tenha Sözler’i hikmetler yükleyen bir söz ustası…

Geleneğini geleceğe taşıyan bir yeni çağ dervişi…

Akif İnan’ı tanımış olmak bile insanın damarlarına bir azim aşılayabilir. Sözü eğmeden, bükmeden söyleyen erdemliler hareketinin ustası olunca her söz daha bir anlam kazanıyor. Dün neyse bugün de aynı hassasiyetle kuşanıyoruz onun sözlerini.

Hikmetli bir şiir sesi vardır Akif İnan’ın. Onun şiirini okurken kendinizi divan edebiyatının huzurlu ikliminde hissedersiniz. Bunu hissettiren; divan edebiyatı nazım şekilleri olduğu kadar şiirinde kullandığı hikemi seslenişte saklıdır.

Edep senin sabır benim derimdir
Askerler üretir sessiz ve derin

Bayrağa dönüşen alnımdır şimdi
Ellerim ağların mahşer makası

Türkümüz dünyayı kardeş bilendir
Gökleri insanın ortak tarlası.

Mehmet Akif İnan’ın şiirinin gücüne tarif için “etkisi derin bir dalga” ifadesini kullanırım her zaman. Kısa süren bir derin dalganın ortaya çıkardığı etki uzun yıllar varlığını sürdürür, adından söz ettirir. Onun da hacmi küçük ama etkisi Türk Edebiyatı sürdüğü müddetçe devam edecek güçlü bir edebî lisanı vardır. Ciltler dolusu eser ortaya koyup da adı tarihten silinenler karşısında o, Tenha Sözler ve Hicret ile adını pekiştirmiş, herkesin kolayca ulaşamayacağı bir paye olarak “Kudüs Şairi” olarak anılmayı hak edecek bir eser ortaya koymuştur.

Hem meydanlarda hem de sınıfta gür bir sesle hakikati haykırmış bir dava adamının sesinin mesafesi ölçülemeyecek kadar uzaklara ulaşıyor artık. Önüne çıkan tüm engelleri kararlı duruşuyla aşmış, bahane üretenlerle yol yürümemeyi herkese tavsiye etmiştir. Sessizliği seçenler, bir kenarda duranlar, bana ne diyenler yenilgiyi baştan kabul edenlerdir. “Rüzgâr mı asker mi biçti yolumu / Önünde kaç engel var ellerine” diyerek hiçbir engel tanımamakla ancak ayağa kalkabilir insan. Mehmet Akif İnan bu duyguları şiirinde yüksek sesle söylediği gibi yaptığı her hamlede de sözlerine olan itimadını güçlendirmiştir. Ondandır ki adının anıldığı her mecliste hayır dualar eksik olmamaktadır.  Rahmetle ve özlemle anıyoruz Kudüs sesli öğretmen Mehmet Akif İnan’ı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir