Erişilebilirliğin Önündeki Engeller Kalkmalı

Engelli bireylerinde herkes gibi toplumsal hayata tam, eşit ve etkin katılımı elzemdir. Bunun ön koşulu ise engellilerin, yapılı çevreye, binalara, açık alanlara, internet sitelerine, basılı ve görsel metinlere, toplu taşıma araçları ile kamu kullanımına açık tüm yerlere bağımsız ve güvenli olarak erişebilmesi ve bunları kullanabilmesi için gerekli düzenlemelerin sağlanması dileğimizdir.

Dilhâne yayın hayatına başladığı üç yıldan beri, engellileri belirli gün ve haftalarda değil, yılın bütün dönemlerinde, hatırlıyor ve erişilebilirliğin önündeki engellerin kalkması için çaba gösteriyor. Kadrosunda engelli yazarlara da yer veren Dilhâne, internet sitesinin erişilebilir olması, için her koşulda çalışmalarını sürdürüyor, yazılarında engellilerin sorunlarına eğilmekten geri durmuyor. Bu minvalde, YouTube kanalında engelliler için bir bölüm ayırmış, gezelim görelim isimli bir çalışmayla, Tarih öğretmeni, görme engelli Selman Devecioğlu, illerin, bölgelerin tarihsel kültürel tanıtımını yapma imkanı sunmuştur.

Ülkemizde engellilerin, yazılı, görsel basının önündeki engellerin kalkmasını isteyen Dilhâne, basılan tüm matbu eserlere görme engellilerinde rahatça erişebilmesi için devletimiz tarafından gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını istemektedir.

Engel Olma Destek Ol

Bilindiği üzere dünyamız Coronavirüs (COVİD-19) salgınıyla mücadele etmek durumunda kalmış, Dünya Sağlık Örgütü bu salgın nedeniyle 11 Mart 2020 tarihi itibariyle pandemi ilan etmiş, ülkeler çaresiz kaldığı bu virüse karşı evlerinde kalmaları için sürekli uyarılar yaparak vatandaşlarını korumaya çalışmaktadır. Evlerinden çıkamayan, çıktıklarında da pek çok sorunla karşılaşan engelliler hakkında düşünmek için pandemili günler bir vesile olabilir.Evde kalmanın ne demek olduğunu artık anladık mı? Sıkılıyor, bunalımlara giriyoruz. Covid-19 bizi eve hapsetti ve ne yapacağımızı şaşırdık. Şimdi anladık mı evlerinden çıkamayan engellilerin hallerini ?Engel olma, destek ol!
Engeller ortadan kalktığında, fiziksel engellerinde ortadan kalkacağına inanıyoruz..

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Melodinin Türkçesi

Engelli bireylerinde herkes gibi toplumsal hayata tam, eşit ve etkin katılımı elzemdir. Bunun ö...

Farklılıklar Zenginliktir

Engelli bireylerinde herkes gibi toplumsal hayata tam, eşit ve etkin katılımı elzemdir. Bunun ö...

Şile Notları

Engelli bireylerinde herkes gibi toplumsal hayata tam, eşit ve etkin katılımı elzemdir. Bunun ö...