Ekmek Yemek

Kitabın arasına ayracı iliştirip yarıda bıraktığım diğer işi bitirmeye koştum. Çalışmam gerekiyordu, çok çalışmam, daha fazla çalışmam. Çünkü küçüklükten beri gördüğüm, öğrendiğim, bana öğretilen buydu. “Müslüman çalışkan olmalıdır!” diyordu babam. Gücü her daim elinde tutması için çalışması gerekir diyordu. Ezilmemesi, haksızlığa karşı dimdik durabilmesi için çalışmalıdır, diyordu.

Annem de o işi yapar, diğerini bırakır, ötekine koşardı. Zaten köyde yaşadığımızdan iş bitmek bilmezdi. En basitinden bir tarhana yapılacak olsa; önce bahçeden domates, soğan, biber, maydanoz ve nane toplar, onları pişirir, içine eklenecek malzemeleri eklerdi. Bir de 4-5 gün gölgede kurutma işlemi yapılırdı tarhananın. İçtiğimiz iki kaşık tarhana bile ne aşamalardan geçip geliyordu soframıza. Ah annem, ne çalışırdı! E insan da nasıl çalışmadan insan olacaktı?

Yine babam derdi ki: “En kolayı ekmek yemek, çiğnemeden yutabiliyor musun?” Böyleydi benim çalışmaya karşı bakışım. Hep çok imrendim. Çalışan insan gördüm mü korkmadım. Çünkü esas çalışmayandan korkulurdu. Tembel insan neyi başarabilirdi ki? Çalışma hissiyatını güçlendirecek neye sahip olabilirdi ki? Ben hep bir değil, iki, üç, beş iş birden yapmaya imrendim. Yapamasam da gayret ettim.

Birini çok sevdiğimizde veya beğendiğimizde bile ona benzemeye çalışırdık küçükken. Onun gibi oturur, onun gibi konuşmaya çalışırdık. Onun dizdiği gibi dizerdik oyuncaklarımızı. Çalışmaya taa küçükten meyilliydik. Benzemeye çalışmak, iş için çalışmak, olumsuzlukları yenmeye çalışmak, evladımız için, anne babamız için, vatanımızın için çalışmak ve hepsinin sonucu Allah’ı razı etmek için çalışmış olmak…

Öyle, bitmez bir çalışmak bizimkisi. Müslüman geri kalmamalıdır çünkü. Daima anılmalıdır, özenilmelidir. Bildikleriyle yetinmemelidir. Bilinmeyen nice şeyin peşine düşmelidir. Çalışarak pişmeli, olgunlaşmalıdır. Bazı kimseler tarafından çok çalışmak zengin olma hayalleriyle bağdaştırılır. Çalışmak illa zengin olmak için değildir. İnsanın doğası gereğidir. Fıtratının gerektirdiğidir. İnsan olmak için yapması gereken bir eylemdir. Yani çalışmak eşittir para demek değildir.

Başarmaktır, yükselmektir, bir derece almaktır. Burada da yükselmeyi manen algılamak gerekir. Maneviyat için gayret göstermektir. Zaten kendini manevi yönden doyurmuş olan bir insanın da her yönden çalışkan olması kaçınılmazdır. O artık bütünleşmiştir çalışmak eylemiyle. Oturmuştur üstüne. Pişmiştir, olgunlaşmıştır. Neyin ne olduğunu gayet iyi bilmektedir.

Yaşamaya çalışırız işte, ayakta durmaya çalışırız, unutmaya çalışırız, sevmeye çalışırız. Çalışmak için çok sebep olduğunu anlamaya çalışırız. Dedem odun kırarken yerimde duramayışım, annem yeşilliğe giderken arkasından koşuşum, ortada yarım bırakılmış bir iş varsa tamamlamaya çalışmam, hepsi beni ben yapıyordu. Beni ben yapan bu heyecanım, durmak bilmeyen çalışma azmimdi. Beni geliştiren, gün geçtikçe kendime bir şeyler katabilme arzumdu. Hiçbir şeye hevesim olmasaydı, çalışmayı sevmeseydim bu coşkuyu nasıl yakalardım.

İyi ki babam bir kere gösterdikten sonra kitaplarımı kendi başıma ciltlemeye gayret etmişim diyorum. İyi ki dokuz yaşına bastığım zaman artık büyüdüğüme kendim karar verip bir yerlere tek başıma gidebilmişim diyorum. Şuncacık çocuk yapamaz, diyenleri iyi ki susturmuşum. Çünkü istedikten sonra her şeyi başarabilecek bir güce sahibiz biliyorum. Buna da çalışarak, düşünmeye çalışarak vasıl oldum anlıyorum.

Ellerim çok erken yıprandı, belki saçım da çabuk ağardı, e belki birkaç yıl sonra belimde bükülüverir. Ama iyi ki çalışmışım diyorum, ya çalışmadan bu dünyaya veda etmiş olsaydım. Bu daha korkunç değil mi? Çalışmadan, çalışmanın güzelliğini göremeden, fark edemeden ya göçmüş olsaydım diğer âleme. Olmazdı, insan çalışmalıydı. Hem bu dünya için hem ahireti için. Hem kendi için hem ailesi için. Hem geçmiştekilere yaraşır olmak hem de gelecektekiler için.

Yazmaya çalış, okumaya çalış, sevmeye çalış. Hiçbir şey yapamadın mı “yaşamaya” çalış.

(0) Yorum
Yorum Yaz
İlginizi Çekebilir
Yerin Altındakiler, Üstündekilerden Çok

Kitabın arasına ayracı iliştirip yarıda bıraktığım diğer işi bitirmeye koştum. Çalışmam gerek...

Boşluk

Kitabın arasına ayracı iliştirip yarıda bıraktığım diğer işi bitirmeye koştum. Çalışmam gerek...

Hayali Olmayanın Hayatı Var Mıdır?

Kitabın arasına ayracı iliştirip yarıda bıraktığım diğer işi bitirmeye koştum. Çalışmam gerek...