Sıradaki içerik:

Gece Vardiyası – 3

e
sv

Ebu Hureyre (radıyallahu anh)

avatar

Ebru Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

(Okunma Süresi: 1 dakika)

Ebu Hureyre, en çok hadis rivayet eden meşhur sahabedir.

Adı, Abdurrahman b. Sahr; künyesi, Ebû Hureyre ‘dir.

Kediciklerin babası

“Bir kedi bulmuştum, onu elbisemin yeninde taşırdım; bundan dolayı ‘Ebû Hureyre (kedicik babası)’ künyesiyle çağrılır oldum.” (ez-Zehebî, Tezkiretü’l-Huffâz, Haydarâbâd 1376/1956, I, 32).

Ravi: Ebu Hüreyre (r.a)

Hadis: Hz. Peygamber (sav)`ın ashabından bir kısmı ona sordular: “Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz.” Hz. Peygamber (sav): “Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?” diye sordu. Oradakiler Evet! Deyince: “İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi.” Diğer bir rivayette: “(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah`a hamdolsun” demiştir. (Müslim`in İbnu Mes`ud (ra)`dan kaydettiği bir rivayet şöyledir: “Dediler ki: “Ey Allah`ın Resulü, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercih eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)”. Hz. Peygamber (sav): “Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir” cevabını verdi.”)

Ravi: Ebu Hüreyre (r.a)

Hadis: Resulullah (sav) şöyle buyurdu: “İşlerin en hayırlısı orta ve itidal üzere olanıdır.” (el-Makasıdu`l)

Ravi: Ebu Hüreyre (r.a)

Hadis: Resulullah (sav) hoşuna giden bir kelime işitince: (“Âmin!”; “Dediğin çıksın!”; “Allah muradını versin!” ma`nasında olmak üzere): “Senin uğurunu kendi ağzından işittik!” buyururlardı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.